Zastosowanie szybkozłączek w prostych i bardziej zaawansowanych instalacjach pneumatycznych

Szybkozłączki to elementy, które pozwalają na łatwe łączenie ze sobą różnego rodzaju elementów, składających się na instalacje pneumatyczne. Jakie mamy rodzaje szybkozłączek i w jaki sposób możemy używać ich w różnych instalacjach? Okazuje się, że dzisiaj ich rodzajów i zastosowań jest bardzo wiele.

Wykonanie połączenia za pomocą szybkozłączki

Do wykonania połączenia będziemy potrzebować dwóch elementów – szybkozłączki i króćca szybkozłączki. Kupując elementy do stworzenia połączenia, upewnijmy się, że będą one ze sobą kompatybilne. Istnieją bowiem różne wersje tego typu elementów. Na rynku znajdziemy szybkozłączki pod wąż, z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym, a także z gwintem pod przewód kalibrowany. Wszystkie wymienione rodzaje elementów można znaleźć w sklepie Air-Com.

Warto również pamiętać, że na rynku można znaleźć szybkozłączki wykonane z różnego rodzaju materiałów. Do najpopularniejszych należą te wykonane z mosiądzu i mosiądzu niklowanego. Oprócz tego dostępne są również produkty wykonane np. z teflonu, stali nierdzewnej, czy też polipropylenu. Materiał, z którego wyprodukowana została szybkozłączka powinien być wzięty pod uwagę w momencie, w którym będziemy decydować o tym, w jakim miejscu umieścimy dany element.

Dobieramy odpowiednie szybkozłączki

Wybierając tego typu elementy, powinniśmy zacząć od określenia średnicy nominalnej szybkozłączki lub przewodu. Poza średnicą i materiałem, z którego wykonano konkretny element, istotne jest również uwzględnienie warunków, w których będą pracowały wybrane przez nas szybkozłącza. Parametrem o bardzo dużym znaczeniu jest ciśnienie. Standardowe szybkozłączki mogą pracować w ciśnieniu od 0 do 35 bar, czasami również w lekkiej próżni. Z powodzeniem można je stosować również w wodzie oraz z wszelkiego rodzaju nieagresywnymi mediami.

Zastosowanie szybkozłączek w instalacjach pneumatycznych

Główną funkcją szybkozłączek jest łatwe łączenie i rozłączanie elementów instalacji hydraulicznych, przewodów gazowych, węży do wody, a także systemów pneumatycznych i podciśnieniowych. Ogromną zaletą, wpływającą na popularność szybkozłączek, jest to, że do ich zakładania i odkręcania, nie trzeba używać jakichkolwiek narzędzi.

Szybkozłączki pneumatyczne muszą być trwałe. Tego typu produkty znajdują zastosowanie w bardzo różnorodnych gałęziach przemysłu. Wśród nich można wymienić m.in. branżę spożywczą, chemiczną oraz farmaceutyczną i ogólnie medyczną. Szybkozłączki znajdują zastosowanie również w instalacjach dentystycznych oraz lakierniczych.

Podczas wybierania konkretnych szybkozłączek musimy dokładnie ustalić, jakim obciążeniom będą one poddawane. Musimy też doprecyzować, jakie będzie ich przeznaczenie. Warto wiedzieć, że szybkozłączki pneumatyczne stosuje się zazwyczaj w instalacjach, o różnym stopniu zaawansowania, które nie są zbyt często modernizowane. Uważa się bowiem, że dobrej jakości szybkozłączki są w stanie bezawaryjnie pełnić swoją funkcję przez długie lata, bez konieczności jakiejkolwiek interwencji.

Najwyższej jakości szybkozłączki

Każdy, kto szuka szybkozłączek, rozgląda się za elementami najwyższej jakości. Gdzie można takie znaleźć? Na pewno jednym z najlepszych miejsc na zakup tego typu elementów jest sklep Air-Com. Firma od wielu lat zajmuje się produkcją w zasadzie wszystkich instalacji, sprzętów, urządzeń i poszczególnych części pneumatycznych. Oczywiście w ofercie znajdują się również wszelkiego typu szybkozłączki. Wysoka jakość produktów to cecha, za którą Air-Com jest doceniane zarówno przez klientów, jak i przez fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *