Małe domy od MURATORA w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład to istotne ułatwienie dla wielu inwestorów. Pozwala na budowę niewielkiego domu bez pozwolenia, znacząco przyspieszając całe przedsięwzięcie oraz minimalizując związane z nim formalności. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać o konieczności spełnienia warunków, które umożliwiają skorzystanie z uproszczonej procedury Aby wznieść obiekt mieszkalny w ramach Polskiego Ładu, należy wybrać projekt zgodny z wytycznymi określonymi w ustawie. Czym muszą charakteryzować się te domy i jakie jeszcze trzeba spełnić wymagania, aby móc skorzystać z Programu?

Małe domy w ramach Polskiego Ładu – co możemy wybudować?

Domy w ramach Polskiego Ładu mogą być realizowane na podstawie zgłoszenia – dzięki temu unikniemy konieczności czasochłonnego i żmudnego uzyskiwania pozwolenia na budowę. Dodatkowym udogodnieniem w stosunku do standardowej procedury jest fakt, iż nie musimy czekać 21 dni na “milcząca zgodę” urzędu – możemy od razu po złożeniu dokumentów rozpoczynać prace budowlane. Wcześniej powinniśmy zakupić projekt spełniający kilka istotnych wytycznych, określonych w ustawie Polski Ład. Opisane w niej domy bez pozwolenia to budynki mieszkalne jednorodzinne o maksymalnie dwóch kondygnacjach i powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 (co w praktyce oznacza maksymalnie około 100 m2 powierzchni użytkowej dla domów ze spadzistym dachem). Z założenia taki obiekt ma być niewielki oraz charakteryzować się prostą konstrukcją – ma to ułatwić zachowanie niezbędnych wymogów bezpieczeństwa. Z tego względu w katalogu w kategorii Polski Ład znajdziemy przede wszystkim kompaktowe budynki parterowe lub z poddaszem, cechujące się nowoczesną stylistyką oraz przystępnym kosztem budowy.

Jakie dodatkowe wytyczne muszą spełniać domy bez pozwolenia? Ich obszar oddziaływania musi w całości mieścić się na działce, na której zostały zaprojektowane. Ponadto przedsięwzięcie budowlane musi być realizowane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Decydując się na takie rozwiązanie, nie jesteśmy zobligowani do zatrudniania kierownika budowy, jednak pamiętajmy, iż w takiej sytuacji pełna odpowiedzialność za proces budowy spoczywa na inwestorze. Nieobowiązkowe będzie również prowadzenie dziennika budowy. Pamiętajmy jeszcze o domach rekreacyjnych, które także zostały wymienione w zapisach ustawy Polski Ład. Te z kolei mogą być tylko parterowe o rozstawie w osiach konstrukcji do 6m oraz wysięgu wsporników do 2m. Liczba takich obiektów letniskowych na terenie posesji nie może być większa niż jeden na każde 500m2 działki.

Małe domy do 70m2 – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Małe domy bez pozwolenia to projekty, które posiadają wiele zalet. Stanowią ciekawą alternatywę dla mieszkania w bloku, umożliwiając codzienne korzystanie z przydomowego ogrodu oraz zapewniając znacznie wyższy poziom prywatności. Dzięki kompaktowym wymiarom, domy do 70m2 są szybkie i tanie w budowie oraz wykończeniu. Jeżeli aktualnie nie chcemy użytkować całego obiektu, możemy zdecydować się na zaaranżowanie tylko jednej kondygnacji, pozostawiając urządzenie piętra czy poddasza na przyszłość. Jakie atuty małych domów powinniśmy mieć jeszcze na uwadze? Ich zwarta bryła sprawia, że są niedrogie z późniejszej eksploatacji. Zarówno ich remonty, jak i ogrzewanie czy chłodzenie nie nadwyręży naszego budżetu. W domu bez pozwolenia każdy lokator będzie mógł wygospodarować własną niewielką prywatną przestrzeń, jednocześnie wspólna strefa dzienna pozwoli domownikom bez trudu komunikować się i zacieśniać więzi rodzinne . W domu do 70m2 znacznie łatwiej utrzymamy porządek, zwłaszcza wówczas iż bardzo szczegółowo przemyślimy aranżację wnętrz. . Dodatkowo będziemy mogli cieszyć się przytulną atmosferą i komfortowymi warunkami, a w słoneczne, letnie dni – wypoczywać na własnym tarasie bądź w ogrodzie.

Budowa małego domu w ramach Polskiego Ładu to rozwiązanie dla marzących o posiadaniu niewielkiego budynku mieszkalnego z ogrodem lub tych, którzy chcą wyprowadzić się z wielorodzinnego bloku. Ograniczone formalności oraz przystępny koszt inwestycji sprawiają, że obecnie znacznie łatwiej można zrealizować swoje plany. Wystarczy, wybrać odpowiedni projekt domu bez pozwolenia oraz wcielić go w życie, by w niedługim czasie korzystać z własnego, przytulnego i niedrogiego w utrzymaniu budynku. Ograniczone formalności oraz przystępny koszt inwestycji sprawią, że znacznie łatwiej możemy zrealizować swoje plany, ale jednocześnie musimy pamiętać o obowiązkach i ograniczeniach, wynikających ze skorzystania z Programu Polski Ład. Nasze propozycje zobacz na https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *