Jak zdecydować się na odpowiedni rozkład mieszkania?

Chociaż nie jest to pierwsza rzecz, która może nam przychodzić do głowy, przy zakupie nowego mieszkania warto, poza wymarzoną lokalizacją i miejscem, zainteresować się rozkładem mieszkania. W szczególności, że wiele cech naszego potencjalnego lokum takich jak wystrój, czy funkcje pomieszczeń zależą bezpośrednio od tego czynnika. Jaki rozkład mieszkania wybrać? I jeśli rozkład danego mieszkania nam nie odpowiada, to do jakiego stopnia możemy go zmodyfikować?

Otwarte przestrzenie — przestronne mieszkanie i oszczędność miejsca

Przy podejmowaniu tej decyzji warto, poza własnymi preferencjami wziąć pod uwagę metraż mieszkania. Pamiętajmy, że każda ściana, szczególnie gdy postawimy przy niej meble, zabierze nam znaczną część przestrzeni, która przecież w niektórych mieszkaniach jest na wagę złota. Warto więc pomyśleć o pomyśle zintegrowanej kuchni przedpokoju i salonu, w mniejszych mieszkaniach pozwala to zaoszczędzić przestrzeń i uniknąć klaustrofobicznych pomieszczeń, natomiast w większych mieszkaniach tworzy to efektownie wyglądającą otwartą przestrzeń.

Należy pamiętać też, że przestrzeń niewydzielona drzwiami czy ścianami nie może spełniać różnych funkcji. Na przykład, jeśli marzymy o jadalni, ale podobają się nam otwarte przestrzenie, możemy wydzielić pomieszczenie takimi zabiegami projektowymi jak inna podłoga bądź modne ostatnio kratki działowe.

Rozdzielona przestrzeń — spokój i prywatność

Więcej znajdziesz na: Orlex Wejherowo

Z drugiej strony jednak są pomieszczenia, w których to prywatność jest najważniejsza, O łazience i toalecie nie trzeba mówić, ale ważne jest również aby sypialnia bądź sypialnie znajdowały się w innej cichszej części mieszkania niż pokój dzienny i kuchnia. Ponadto nie mogą też być przejściem do pomieszczeń domu, z których korzystać mogą wszyscy domownicy. Jednak dla fanów zintegrowanych przestrzeni niektóre rozkłady mieszkań (na przykład w amfiladzie) mogą pozwolić na połączenie sypialni i garderoby. Do tego można jeszcze dodać przysypialniową łazienkę za drzwiami i mamy swego rodzaju mieszkanie w mieszkaniu. Co jest świetnym rozwiązaniem dla na przykład rodzin z dziećmi, dla rodziców którzy cenią sobie prywatną przestrzeń.

Jak można zmodyfikować rozkład przestrzeni mieszkania?

Przypuszczając, że znajdziemy (prawie) idealne mieszkanie, w którym nie odpowiada nam rozkład, nie musimy rezygnować z tej oferty. Tutaj w najlepszej sytuacji są osoby, które kupiły mieszkanie na rynku pierwotnym przed ukończeniem prac budowlanych. Można wtedy wybudować mieszkanie z tym rozkładem ścian działowych i gniazdek elektrycznych, jaki kupujący sobie zażyczy. W zależności od dewelopera i od konstrukcji budynku mieszkalnego można też przed budową negocjować zmiany funkcji niektórych pomieszczeń. Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem już wybudowanym, możemy burzyć ściany działowe i zmieniać rozkład gniazdek elektrycznych, jeśli mamy do tego odpowiednich specjalistów, wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami. Nie możemy jednak w żadnym mieszkaniu burzyć ścian nośnych, ponieważ zapewniają one stabilność całej konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *