Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Od niepamiętnych czasów ogień stanowi istotny element w życiu człowieka. Jest źródłem ciepła, rozświetla zmrok, pozwala na przyrządzenie pożywienia. Niegdyś jednoczył plemiona zgromadzone wokół ogniska, dziś zaś jednoczy domowników zgromadzonych wokół kominka. Kominek warto mieć w domu właśnie ze względu na tworzoną przez niego wyjątkową, rodzinną atmosferę, ale to z pewnością niejedyny powód rosnącej popularności tego typu urządzeń.

Kominek i jego funkcja estetyczna

Wiele osób decyduje się na budowę kominka ze względu na jego efektowny wygląd. Produkowane dziś wkłady kominkowe przyjmują różne rozmiary, różny wygląd mają także ich drzwiczki, zarówno jeśli chodzi o kształt szyby, jak i ewentualne zdobienia frontów. Sam wkład kominkowy to jednak nie wszystko, bowiem równie ważna jest obudowa.

Obudowę wkładów kominkowych można wykonać z rozmaitych materiałów, począwszy od kamienia polnego i betonu, poprzez cegły, gładkie płyty kamienne i efektowne kafle. Przykładowe aranżacje kominków nowoczesnych, tradycyjnych i kaflowych dostępne są tutaj. Okazuje się, że w każdym domu może stanąć kominek o niebanalnym wyglądzie, idealnie wpisujący się w stylistykę wnętrza pełniącego funkcję reprezentatywną (kominki zwykle buduje się w salonie).

Efektowna obudowa cieszy oko zarówno w ciągu dnia, gdy kominek przez długi czas stoi nieużywany, jak i wieczorami, gdy ogień rozświetla pomieszczenie. Nic zatem dziwnego, że dla wielu osób jego funkcja estetyczna jest nawet ważniejsza aniżeli funkcja użytkowa.

Kominek i bezpieczeństwo energetyczne

W wielu domach kominek uruchamiany jest sporadycznie w długie zimowe wieczory. W innych ogień rozpalany jest systematycznie, choć kominek nie stanowi głównego źródła ciepła w budynku. Są jednak i takie domostwa, w których kominki ogrzewają wszystkie pomieszczenia, a także wodę użytkową, wykorzystywaną np. do zmywania czy kąpieli. W ostatnim przypadku konieczne jest zamontowanie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym.

Wkład bez płaszcza wodnego również doskonale spełnia swoją funkcję, ponieważ zapewnia domownikom bezpieczeństwo energetyczne w razie wystąpienia awarii ogrzewania miejskiego czy też domowej instalacji c.o., napędzanej ciepłą wodą ogrzewaną przez kocioł grzewczy. Rynek branży kominkowej obfituje w wysokiej jakości wkłady kominkowe pochodzące od polskich i zagranicznych producentów. Zanim jednak zamówimy wkład kominkowy, powinniśmy określić swoje oczekiwania, pamiętając o potrzebie inwestycji w sprawnie działający system, który zapewni wspomniane bezpieczeństwo energetyczne.

Usytuowanie kominka w budynku

Aktualne technologie pozwalają na niemal nieograniczone możliwości eksponowania ognia. Coraz więcej osób decyduje się na budowę kominka, ponieważ dzisiejsze instalacje kominkowe charakteryzują się wysoką sprawnością i wydajnością, a przy tym są po prostu bezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że wykonaniem takiej instalacji zajmie się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Ta sama osoba podpowie, jakie usytuowanie kominka w budynku byłoby najwłaściwsze i rozważy wszelkie propozycje inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *