Zestawy hydroforowe – alternatywa dla sieci wodociągowej

Dobry zestaw hydroforowy jest na wagę złota w czasach, gdy wody jest coraz mniej na świecie i nie masz dostępu do sieci wodociągowej. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w zestawy hydroforowe.

Co kryje się pod nazwą zbiornik hydroforowy?

Pod nazwą hydrofor kryją się dwa podstawowe elementy. Najważniejszym jest zbiornik hydroforowy ciśnieniowy, w którym znajduje się ciśnienie oraz woda. Drugim są zawory, presostat oraz pompa, dzięki którym możesz cieszyć się wodą w swoim domu czy ogrodzie.

Zasada działania zbiornika hydroforowego jest dość prosta. Kiedy podłączysz pompę do prądu, urządzenie zaczyna pobierać wodę – ze studni bądź innego źródła. Gdy zbiornik wypełni się wodą do odpowiedniego poziomu, ciśnienie w zbiorniku uzyskuje określoną wartość. Pamiętaj, że ciśnienie w zbiorniku do 150 litrów wynosi 1,5 bara. Natomiast w większych jest na poziomie 2 barów.

Kiedy odkręcasz kran, powietrze wtłacza wodę do instalacji. Ciśnienie zaczyna spadać i w momencie, gdy uzyska poziom minimalny zaczyna się znów pobieranie wody. Proces powtarza się tak za każdym razem, gdy odkręcasz kran bądź wąż w ogrodzie.

Hydrofory współpracują z dwoma rodzajami pomp. Pierwszym rodzajem jest pompa zasysająca wodę z głębokości maksymalnie 7 metrów. Ich sporym minusem jest hałas, jaki towarzyszy im podczas pracy. Drugim rodzajem są pompy głębinowe. Tylko pompa głębinowa dostać się do wody położonej na większych głębokościach. Jej dużą zaletą jest cicha praca.

Na koniec warto byś wiedział, czym jest pojęcie presostatu tworzącego zestaw hydroforowy. Jest to czujnik, który badaj różnice ciśnień, jakie występują, gdy zaczynasz używać wody. Jeśli ciśnienie jest niskie, dostaje sygnał do uruchomienia pompy i rozpoczęcia pracy.

Dodatkowym zabezpieczeniem, jakie znajdziesz w pompie wodnej jest wyłącznik ciśnieniowy. Do jego funkcji należy właśnie trzymanie prawidłowego ciśnienia w pompie wodnej. Wyłącznik ciśnieniowy jest niezbędny do regulacji ciśnienia.

Rodzaje zbiornika hydroforowego

Najbardziej popularnym rodzajem hydroforu na rynku jest ten określany mianem tradycyjnego. Posiada kształt walca i może być ustawiony – w zależności od warunków, jakie posiadasz – pionowo lub poziomo. Z pewnością znajdziesz różnego rodzaju urządzenia. Kolejnym rodzajem urządzenia są produkty membranowe. W tym przypadku to właśnie membrana umieszczona w środku jest zabezpieczeniem elementów metalowych przed wodą. To znacznie ogranicza korozję sprzętu. Minusem może być mała pojemność tych urządzeń – tylko do 100 litrów.

Na rynku znajdziesz również hydrofor bezzbiornikowy. Oferuje on szybkie połączenie pomiędzy źródłem wody (studnia, staw) a samą instalacją. Istnieje również prawdopodobieństwo, że trafisz na oferty hydroforów wykonanych z dwóch zbiorników – jednego na wodę, a drugiego na powietrze.

To, który wybierzesz, zależy od twoich potrzeb, które warto omówić z fachowcami zajmującymi się sprzedażą sprzętów, jakimi są pompy hydroforowe. Oni z pewnością połączą twoje oczekiwania i aktualną ofertę na rynku. Porady na ten temat znajdziesz m.in. na stronie internetowej dostudni.pl

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając zestawy hydroforowe?

W internecie oraz sklepach stacjonarnych jest szeroki wybór urządzeń typu pompa hydroforowa. Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do pompowania wody? Oprócz takich parametrów jak moc silnika, wydajność max czy wysokość podnoszenia, najważniejsze są dwie rzeczy. Przede wszystkim sprawdź pojemność zbiornika. Jeśli planujesz zakup tego urządzenia do domu, to zaleca się, byś wybierał zbiornik o pojemności minimum 100 litrów. W gospodarstwie domowym, którym mieszka 5 osób możesz nawet pokusić się o zakup produktu mającego 150 litrów pojemności. Niekiedy twoja inwestycja będzie wymagać nawet pojemnika 300 – litrowego. Dobry sprzedawca zaleci ci ten rodzaj w momencie, gdy twoja studnia wykazuje wahania w ilości wody. To także sposób na to, by pompa nie włączała się cały czas.

Zbiorniki mogą być ocynkowane bądź przeponowe. W pierwszym przypadku taki zbiornik możesz umieść na zewnątrz. Jeśli masz małe pomieszczenia to z pewnością będzie to dla ciebie rozwiązanie idealne. Membrany mają to do siebie, że mogą się zużyć. To jednak nie problem – zawsze można w miejscu, w którym kupiłeś pompy hydroforowe otrzymać wszystkie części zamienne i ewentualny serwis.

W przypadku, gdy chcesz za pomocą zestawu hydroforu podlewać ogród, może przydać ci się jeszcze większa pompa. Wszystko przez to, że większy zbiornik utrzymuje ciśnienie przez dłuższy czas. Dzięki temu pompa nie włącza się często, a to z kolei obniża koszty zużycia prądu.

Oczywiście masz do wyboru także takie urządzenia jak pompy. Kiedy warto wybrać je zamiast hydroforu? Z pewnością sprawdzą się one w momencie, gdy zestaw hydroforowy nie da rady. Do studni głębinowych bardziej odpowiednia będzie pompa. Szeroki wybór zestawów hydroforowych znajdziesz np. na stronie https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html

Gdzie sprawdzi się zestaw hydroforowy?

Zestaw hydroforowy to rozwiązanie dla ciebie, jeśli mieszkasz w okolicy, w której nie ma dostępu do instalacji wodociągowej czy bieżącej wody. W takim wypadku jest to jedyne rozwiązanie. Także jeśli jesteś posiadaczem domku letniskowego, pompa hydroforowa pozwoli ci na posiadanie wody zarówno do mycia, jak i do przygotowywania posiłków. Bez wody nawet najbardziej piękna miejscówka nie będzie miała sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *