Zabezpieczenie i ochrona drewna na zewnątrz narażonego na okresowy kontakt z wodą

Drewniane elementy wykończeniowe i ogrodowe meble często są narażone na działanie wilgoci i okresowy kontakt z wodą. Niezabezpieczone w odpowiedni sposób mogą pleśnieć, szarzeć a nawet odkształcać się, łuszczyć i pękać. Radzimy jak ochronić drewniane powierzchnie altan oraz innych sprzętów i elementów małej architektury wokół domu, aby nie ulegały degradacji.

Elementy drewniane ocieplają nawet najbardziej minimalistyczne przestrzenie. Dzięki naturalnemu charakterowi, meble i obiekty z tego surowca, doskonale harmonizują z i innymi materiałami takimi jak np. kamień. Co więcej świetnie sprawdzają się jako dekoracyjne i funkcjonalne formy zagospodarowania ogrodów, tarasów i balkonów. Eksponowane i wykorzystywane na zewnątrz drewno jest jednak narażone na zmienne warunki atmosferyczne, w tym na powodującą jego degradację wodę, opady deszczu i rosę.

Wybór środka ochronnego

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do ochrony powierzchni drewnianych na zewnątrz, mają one jednak różną skuteczność. Jaki preparat do ochrony drewna narażonego na okresowy kontakt z wodą zatem wybrać? –Dobierając odpowiedni preparat należy zwrócić uwagę na jego właściwości i zastosowanie. Spośród środków zabezpieczających drewno na zewnątrz najlepsze są wysoko-odporne lakiery – mówi Aldona Słapa, Brand Manager Domalux.– Altany, balustrady, bramy, domki letniskowe, drzwi, okna, meble ogrodowe i boazerie z powodzeniem zabezpieczy Domalux Jachtowy. Środek ten posiada właściwości ochronno-dekoracyjne i charakteryzuje się wysoką odpornością na okresowy kontakt z wodą – uzupełnia Aldona Słapa.

Twarda i elastyczna powłoka gwarancją sukcesu

Należy pamiętać, że okresowy kontakt z wodą to nie jedyny czynnik wpływający na degradację drewna. Do deformacji i niszczenia powierzchni drewnianych na zewnątrz przyczyniają się również wahania temperatur i zmienne warunki atmosferyczne. Wpływają one również na nałożoną warstwę ochronną i mimo zaimpregnowania i polakierowania, drewno wciąż może mieć tendencję do zmiany swojej objętości. – Produkt użyty do lakierowania drewna na zewnątrz powinien chronić nie tylko przed okresowym kontaktem z wodą. Główną zaletą lakieru Domalux Jachtowy jest to, że tworzy twardą i elastyczną powłokę posiadającą dodatkowe właściwości chroniące przed zmianą objętości drewna oraz pęknięciami i łuszczeniami wynikającymi również ze zmiennych warunków atmosferycznych, naprzemiennych opadów z silnym nasłonecznieniem – dodaje Aldona Słapa.

Powierzchnie przeznaczone do lakierowania powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane tj.: oczyszczone, wyrównane, odpylone, odtłuszczone i osuszone. Przed polakierowaniem mebli i obiektów poleca się zaimpregnować ich elementy dedykowanym preparatem. Przy malowaniu renowacyjnym wystarczy naniesienie 1-2 warstw lakieru. Wymieszany lakier nanosimy prosto z puszki za pomocą pędzla. Lakierujemy starannie wzdłuż słojów drewna z zachowaniem ok. 20 godzinnych odstępów pomiędzy warstwami. Elementy szczególnie narażone na zarysowania i ścieranie można eksploatować dopiero po 4 dobach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *