Ze sprzętu budowlanego korzystają głównie firmy zajmujące się realizacją budów, pracami wykończeniowymi oraz remontowymi. Coraz częściej jednak do tego grona dołączają mali przedsiębiorcy, którzy realizują usługi dla osób prywatnych, a także klienci indywidualni. Osoby samodzielnie podejmujące się prac remontowo-budowlanych.
Podczas wspomnianych prac niezbędny jest różnego rodzaju sprzęt budowlany, maszyny, narzędzia oraz akcesoria. Wypożyczenie czy zakup – która opcja jest bardziej opłacalna i dla kogo? Podpowiadamy!
Wypożyczenie sprzętu budowlanego – kiedy warto
Wynajem sprzętu budowlanego okazuje się być najbardziej opłacalny, gdy w grę wchodzi realizacja zadań wymagających jednorazowego bądź okazjonalnego skorzystania z profesjonalnych urządzeń bądź maszyn budowlanych. Zakup na własność oznacza nie tylko wysokie koszty nabycia, ale i konieczność zorganizowania miejsca do przechowywania, ponadto uwzględnienia kosztów związanych z eksploatacją, naprawami, konserwacją oraz obowiązkowymi przeglądami.
Wypożyczalnie sprzętu budowlanego oferują zaś zwykle całą gamę urządzeń, maszyn, narzędzi oraz akcesoriów budowlanych – od drobnych, lekkich i przeznaczonych do użytku zarówno przez amatorów, jak i fachowców, kończąc na profesjonalnym sprzęcie dostępnym tylko dla wyspecjalizowanych firm. Wynajem oznacza o wiele niższe koszty przy zachowaniu niezbędnych funkcji i trwałości wypożyczanych artykułów budowlanych.
Warunki wypożyczenia – jakie są?
Każdorazowo warunki wypożyczenia określone są w dokumencie: ogólne warunki wypożyczenia sprzętu budowlanego. Można w nim znaleźć zakres cen, kwestie związane z terminami wynajmu oraz zdania sprzętu, dodatkowe koszty, sposób postępowania w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczanych urządzeń budowlanych, a także warunki i obowiązki obydwu stron zawierających umowę o wynajem.
Średnie koszty wypożyczenia w zależności od sprzętu
Każda wypożyczalnia budowlana ustala indywidualne ceny, przy czym koszty związane z wynajmem drobnych narzędzi budowlanych, akcesoriów czy lekkich oraz uniwersalnych urządzeń, rozpoczynają się zwykle od kilkudziesięciu złotych za dobę. Z wydatkiem rzędu kilkuset złotych za wypożyczenie sprzętu na dobę, wiąże się wynajem średnio ciężkich narzędzi i maszyn. Najdroższe w wynajmie są profesjonalne maszyny i urządzenia stosowane głównie przez firmy, np. podczas budowania dróg.
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego – czy to się opłaca i komu?
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które szukają oszczędności, ale bez strat na jakości oferowanych usług. Wynajem urządzeń budowlanych, nawet tych wykorzystywanych regularnie, okazuje się być bowiem tańszy niż zakup sprzętu na własność. Ponadto nie po stronie właściciela firmy leżą kwestie związane z dodatkowymi kosztami (np. naprawami), czy też serwisowaniem i transportem.
Z oferty wynajmu mogą również skorzystać odbiorcy indywidualni, którzy na własną rękę podejmują się niektórych prac budowlanych, remontowych bądź naprawczych przy domu i potrzebują skorzystać ze specjalistycznych narzędzi, urządzeń lub maszyn.
Polecana w Polsce wypożyczalnia
W Polsce pojawiło się sporo wypożyczalni sprzętu budowlanego. Różnią się ofertą, przy czym do jednej z najczęściej polecanych i sprawdzonych należy Wypożyczalnia Renta. Może się ona pochwalić bardzo szeroką ofertą dostosowaną do potrzeb fachowców z wielu specjalności.
Wynajem czy zakup?
Warto przemyśleć, jakie potrzeby, ale i prace do wykonania ma zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Może się bowiem okazać, że wypożyczalnia narzędzi zaproponuje znacznie lepsze warunki wynajmu profesjonalnego sprzętu, ponadto za ułamek ceny w stosunku do kosztów związanych z nabyciem maszyn budowlanych na własność.