Wybieramy oświetlenie do nowoczesnego wnętrza

Nowoczesne wnętrza są przestronne, minimalistyczne, pozbawione zbędnych dekoracji. Urządzone z pomysłem mają być przede wszystkim praktyczne i eleganckie w swojej prostocie. Dominują w nich jasne barwy i gładkie powierzchnie. Podobnie wygląda wprowadzone do takiego wnętrza oświetlenie. Oprawy nie wyróżniają się bogactwem, a raczej skromnością. W niektórych przypadkach niemal niezauważalne dla użytkownika i dyskretnie wypełniające wnętrze światłem, innym razem zachwycające niezwykłym designem.

Urządzanie wnętrz w stylu nowoczesnym nie powinno być trudne, jeśli będziemy pamiętać o stosowaniu kilku istotnych zasad. Wśród nich należy wymienić stawianie na proste formy, minimalistyczny wystrój i funkcjonalne rozwiązania.

Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w takich wnętrzach?

Duże oprawy o wyrazistych, przyciągających uwagę formach

Wiele nowoczesnych opraw, zwłaszcza tych, które chcemy umieścić w pomieszczeniu o znaczeniu reprezentacyjnym, cechuje się prostymi, a jednocześnie wyszukanymi formami. Jak to możliwe? Takie lampy najczęściej powstają z połączenia elementów o bardzo prostych kształtach, które zestawione razem prezentują się bardzo efektownie. Przykładem może być lampa wisząca Brighton 3 Chrome albo Diana 16 zaprezentowana na stronie http://Lampy.it. Takie oprawy zazwyczaj wyróżniają się nie tylko designem, ale również gabarytami. Wprowadzone do aranżacji stanowią jej niewątpliwą ozdobę i jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia, który koncentruje na sobie uwagę użytkowników.

Oświetlenie z ukrycia, czyli lampy podtynkowe

Jednak w większości przypadków oświetlenie nowoczesne pozostaje skromne i minimalistyczne. Jego najważniejszym zadaniem jest wtedy wypełnienie wnętrza światłem, a nie dekorowanie go formą. Tak właśnie jest w przypadku opraw montowanych w podwieszanym suficie. Skromne, wpustowe oczka mogą znaleźć zastosowanie jako oświetlenie uzupełniające albo, jeśli zostaną równomiernie rozmieszczone w całym pomieszczeniu, jako oświetlenie ogólne. Takie oprawy mogą też posłużyć do oświetlenia wybranych elementów aranżacji i wyeksponowania ich na tle całego wnętrza.

Lampa za kratą – skandynawski motyw w nowoczesnym wnętrzu

Bardzo efektownie prezentują się też skromne, a jednocześnie dekorujące wnętrze poprzez swoją ciekawą formę lampy z serii Carron. Niewielkie wiszące oprawy ze źródłem światła osłoniętym metalową kratką w kolorze miedzi wyglądają dobrze nie tylko we wnętrzach nowoczesnych. Dobrze komponują się też z pomieszczeniami urządzonymi w stylu skandynawskim, industrialnym oraz vintage. Ich forma nawiązuje do oświetlenia pofabrycznych pomieszczeń. Z drugiej strony regularny kształt i miedziany kolor nadają oprawie eleganckiego i ciepłego wyglądu. Lampa Carron w sprzedaży dostępna jest w wersji z pojedynczym, trzema albo siedmioma źródłami światła.

Prostota i minimalizm, czyli forma podąża za funkcją

Poza wymienionymi wyżej lampami istnieje szereg innych opraw wpisujących się w charakterystykę nowoczesnego oświetlenia. To skromne, natynkowe plafony, kierujące światło w określoną stronę reflektory, duże, betonowe lampy wiszące albo abażurowe lampy na pałąkowato wygiętej nodze. Przykładów jest oczywiście znacznie więcej i długo można by je tutaj wymieniać. W aranżacji wnętrz stwarzają szerokie możliwości dla projektantów, którzy z ich udziałem z łatwością tworzą funkcjonalne i efektowne pod względem wizualnym wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *