Styropian, obok wełny mineralnej, jest najczęściej i najpowszechniej stosowaną termoizolacją budynków mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Szczególnie wysokie wymagania stawiane względem tego materiału dotyczą produktów używanych właśnie w budownictwie przemysłowym. Hale i zakłady produkcyjne zwykle są budowane w konstrukcjach szkieletowych, gdzie ocieplenie musi spełniać kilka wymogów, nie tylko izolacji cieplnej i na tym polu styropian sprawdza się idealnie.
Ciepłe podłoże
Na terenie zakładów przemysłowych, dużych hal lub budynków przewidzianych do produkcji rolnej, bardzo istotne jest trwałe i dobrze odizolowane od gruntu podłoże. Posadzki muszą spełniać bardzo wyśrubowane wymogi dotyczące wytrzymałości. Po podłogach hal poruszają się często pojazdy o dużym tonażu lub przewożące ciężkie palety. Do wykonania dobrej izolacji w takich przypadkach należy użyć styropianu specjalnego przeznaczenia, który będzie się odznaczał odpowiednią odpornością na obciążenia. Takim materiałem są płyty z nieprzeciętnie wytrzymałego polistyrenu ekstrudowanego. Zachowują one swoje pierwotne wymiary nawet pod obciążeniami w granicach 300 kPa, a ich wytrzymałość na ściskanie długotrwałe, obejmuje zaledwie 2% odkształcenia dla siły 130 kPa.
Wykorzystanie takiego typu materiałów pozwala na wykonywanie posadzek cieńszych, które jednak mają bardzo dużą tolerancję na nacisk oraz zachowują znakomite właściwości izolacyjne. W celu zabezpieczenia i trwałej izolacji od podłoża należy oczywiście odizolować budynek od gruntu. Dobre ocieplenia fundamentów najlepiej przeprowadzić za pomocą twardych, wodoodpornych płyt styropianowych, które można nawet wystawić na bezpośrednie oddziaływanie gruntu. Ponadto, fundamenty często są posadowione na gruntach wilgotnych lub w miejscach, gdzie okresowo stoi woda. W takim przypadku trzeba dobrać płyty, najlepiej XPS, przygotowane specjalnie z myślą o takich warunkach, a więc wodoodporne.
Ściany ocieplone i usztywnione
Budownictwo przemysłowe to przeważnie konstrukcje szkieletowe, które odznaczają się wielkopowierzchniowymi płaszczyznami. Budynki te podlegają znacznym siłom oddziałującym na nie z wielu stron, przy czym najbardziej destrukcyjny jest wiatr. Dlatego do ocieplenia tych powierzchni najlepiej jest stosować materiały, które dodatkowo usztywnią konstrukcje, jednocześnie ją wzmacniając. Tu idealnym produktem do wykonania termoizolacji będą płyty z rodzaju styropianu EPS fasada, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować bardzo sztywne i wytrzymałe płyty styropianowe XPS, chociaż z reguły ekonomia w takich przypadkach bierze górę i wykonuje się izolowanie ścian za pomocą pierwszego materiału. Tych samych produktów można użyć do ocieplania dachów hal i budynków inwentarskich. Tyczą się ich te same zasady, oprócz oczywiście wytrzymałości na ściskanie.
Ogromną przewagą styropianu nad innymi materiałami, szczególnie uwydatniającą się właśnie przy wykonywaniu termoizolacji pokrycia dachowego, jest ich niewielka masa. Lekki, sztywny, o niskim współczynniku przewodzenia ciepła – to główne zalety izolatora, który służy do ocieplenia dachów lekkich konstrukcji przemysłowych.
Styropian od wielu lat kształtuje rynek ociepleń. Projektuje się konstrukcje, które z założenia mają być zaizolowane tym świetnym materiałem, a budownictwo przemysłowe jest jednym z najlepiej wykorzystujących zalety polistyrenów i to w każdym calu. Od fundamentów poprzez ściany, aż po poszycie dachowe, styropian nie tylko zaizoluje wielkopowierzchniowe hale, ale i znacząco usztywni oraz podniesie wytrzymałość tego typu budynków.
Inwestycja w przyszłość
Dobór odpowiedniego materiału podyktowany może być kwestiami finansowymi, wszak nie każdy inwestor może pozwolić sobie na przekraczanie budżetu przeznaczonego na budowę hali czy budynku rolnego. Prawdą jest jednak, że większy wkład finansowy w izolację budynku przełoży się na większe korzyści w przyszłości. Materiał izolacyjny cechujący się lepszymi parametrami zagwarantuje lepsze rezultaty izolacyjne, które przełożą się na oszczędności w przypadku opłat za ogrzewanie. Lepsza izolacja, to większe bezpieczeństwo dla nieruchomości, która nie będzie narażona na działanie wilgoci.
Warto pamiętać o tym podczas planowania inwestycji. Może się bowiem okazać, że większy koszt termoizolacji przełoży się na oszczędności utrzymania budynku. Wszak izolacji termicznej budynku nie wykonuje się co kilka lat – jej zadaniem jest spełnianie swojej roli przez dziesięciolecia.
Warto pamiętać również o tym, że kupować należy produkty pochodzące od sprawdzonych producentów oraz dostawców, którzy zapewnią wysoką jakość materiałów. Dlatego oferta sklepu Styropianonline.pl jest szczególnie godna polecenia z racji dostępności produktów renomowanych producentów i atrakcyjnych cen za styropian EPS, XPS oraz płyty PIR. Można przekonać się o tym klikając w poniższy link: