Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw

W przestrzeni miejskiej i wiejskiej pojawia się coraz więcej placów zabaw. Powinny one zapewniać dzieciom bezpieczeństwo na czas zabawy. Dlatego, muszą one spełniać kilka ważnych warunków.

Czym jest strefa bezpieczeństwa?

Bardzo ważnym pojęciem dotyczącym bezpieczeństwa i komfortu zabawy na placu zabaw, jest strefa bezpieczeństwa. Jest to obszar, który znajduje się dokoła i pod danym urządzeniem znajdującym się w miejscu zabaw. W obszarze tym nie mogą się znajdować żadne przeszkody oraz inne atrakcje, aby nie doszło do zderzenia i innych niebezpiecznych sytuacji. Wielkość takiej sfery jest uzależniona od kilku czynników. Bardzo ważne jest także to, że w strefie bezpieczeństwa, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią nawierzchnię. W razie upadku, dziecko w prawdzie nie zostanie całkowicie uchronione przed wszelkimi urazami, jednak konsekwencje wypadku będą zdecydowanie mniejsze. Bardzo często można znaleźć gumowe nawierzchnie lub takie wykonane ze specjalnej pianki. Na niektórych placach zabaw wykonuje się też nawierzchnie sypkie. Zdecydowanie rzadziej spotykane są nawierzchni z betonu i płytek chodnikowych. Potrzebne informacje o strefie bezpieczeństwa na placu zabaw, znajdziemy na sprawdzonej stronie internetowej: https://krpz.pl/strona/69/co-to-jest-strefa-bezpieczenstwa-urzadzen.

Jakie powinny być strefy bezpieczeństwa?

Wytyczanie stref bezpieczeństwa jest szczegółowo określone w przepisach. Szczególnie istotna i problematyczna jest kwestia huśtawek. Zajmują one dosyć duży obszar, podczas bujania się. Dlatego, teren w okolicy huśtawek, który powinien być wolny od innych urządzeń, musi być większy niż w przypadku innych atrakcji. W przypadku typowych i bardzo popularnych podwójnych huśtawek, taka sfera powinna mieć wymiary 305 cm x 750 cm. Z kolei zjeżdżalnie są zazwyczaj objęte strefą bezpieczeństwa 640 cm x 530 cm. Ważne jest także określenie strefy bezpiecznego upadku. Mówi on o tym, z jakiej wysokości dziecko może spaść i nic poważnego nie powinno mu się stać. Np. jeżeli chodzi o typowe zabawki bujane na sprężynie, wysokość jest określana na mniej więcej 50 cm. W przypadku huśtawek wysokość ta jest podana, biorąc pod uwagę najwyższy możliwy kąt wychylenia.

Bardzo ważne jest to, żeby wziąć pod uwagę te dane już na etapie projektowania placu zabaw dla dzieci. Nie można wypełnić danego terenu do maksimum, jeśli obszar jest mały, trzeba zdecydować się jedynie na najbardziej potrzebne atrakcje. Nie można zapomnieć, że najważniejsze jest zapewnienie maluchom bezpieczeństwa i komfortowych warunków do zabawy. Muszą one mieć możliwość swobodnego biegania między poszczególnymi atrakcjami. Wszelkie dane dotyczące stres bezpieczeństwa, powinny być szczegółowo określone w technicznej karcie pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *