Sprzęt BHP – jaki musi znajdować się w każdej firmie?

Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa na stanowisku pracy należy do obowiązków każdego pracodawcy. W zależności od rodzaju wykonywanej działalności, w wyposażeniu firmy powinien znaleźć się określony sprzęt BHP. Wiele zawodów wymaga też stosowania odzieży roboczej albo ochronnej. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieją akcesoria BHP, które powinny znaleźć się w każdym miejscu pracy, bez względu na zakres wykonywanych prac. Każdy produkt wymieniony w artykule dostępny jest w sklepie https://www.egsystem-sklep.pl/

Tablice i naklejki BHP – prosty i skuteczny system informacji

Bezpieczny pracownik, to dobrze poinformowany pracownik. Aby żadna informacja nie umknęła osobom zatrudnionym w firmie, warto sięgnąć po znaki BHP. Najczęściej mają postać tabliczek wykonanych z tworzywa sztucznego albo naklejek. Dzięki temu można łatwo zamontować je we wskazanym miejscu. Tym, czego nie może zabraknąć w żadnej firmie są tablice informujące o drodze ewakuacyjnej, pozwalające bezpiecznie wydostać się z budynku w przypadku zagrożenia. Warto także sięgnąć po piktogramy, informujące o miejscu przechowywania gaśnicy czy apteczki pierwszej pomocy. Elementem, którego nie może zabraknąć w firmie jest tablica z podstawowymi instrukcjami BHP. Oznakowane powinny być również wszelkie miejsca, w których ze względu na infrastrukturę budynku może dojść do uszkodzenia ciała. Zalicza się do nich przede wszystkim progi i krawężniki, które należy oznakować specjalną czarno-żółtą taśmą BHP.

Akcesoria BHP, które przydadzą się w sytuacji zagrożenia

W każdej firmie, bez względu na to, jak duża jest liczba zatrudnionych w niej pracowników, obowiązkowym sprzętem BHP jest gaśnica. Warto pamiętać, że należy ją okresowo legalizować. Artykuły BHP to także apteczki pierwszej pomocy, zawierające podstawowe materiały opatrunkowe i pozwalające podjąć stosowane dziania w przypadku uszkodzenia ciała. W wyposażeniu każdej firmy powinny się znaleźć stojaki ostrzegawcze informujące o tym, że na określonym obszarze może być śliska podłoga. Przydatne w wielu przypadkach są też sprzęty BHP stosowane na parkingach. Pachołki oraz trójkąty ostrzegawcze pozwalają szybko oddzielić fragment parkingu, na którym z jakichkolwiek przyczyn nie powinny być stawiane samochody.

Dbanie o bezpieczeństwo pracownika jest regulowane szeregiem ustaw w polskim prawie. Z tego względu w każdej firmie powinien być dostępny podstawowy sprzęt BHP umożliwiający ochronę zdrowia i życia w sytuacji zagrożenia. Akcesoria zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo i higienę pracy są łatwo dostępne, a ich zakup nie generuje wysokich nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *