Sosna czy świerk na więźbę dachową?

Budując dom, trzeba podjąć wiele kluczowych decyzji dla przyszłości budowy. Kiedy budowa wchodzi w etap zadaszania, drewno na więźbę dachową powinno być już dawno wybrane.

Jak wybrać drewno na więźbę dachową?

Drewno użyte do więźby dachowej musi spełniać kilka warunków: musi być pozyskane z drzew w wieku 80-120 lat, być miękkie, sprężyste i posiadać stosunkowo mało sęków. Do budowy konstrukcji dachowych najczęściej używane jest tanie i wytrzymałe drewno drzew iglastych. Aby takie drewno na więźbę mogło zostać użyte, musi być odpowiednio przygotowane oraz przejść proces suszenia i impregnacji. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15-18%. Trzeba kontrolować wilgotność drewna, bo wpływa ona na wytrzymałość.

Najczęstsze pytanie w tartaku: sosna czy świerk na więźbę?

Dokonując wyboru: sosna czy świerk na więźbę, trzeba pamiętać, że świerk ma mniej sęków niż sosna, jednak jest trudniejszy do impregnowania i mniej trwały niż drzewo sosnowe. Akceptowalne są sęki, które są zrośnięte z drewnem i których odcień nie różni się od koloru drewna. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, które drewno na więźbę jest częściej wybierane. Co prawda w projektach budowlanych podawana jest klasa wytrzymałościowa drewna, z jakiego została zaprojektowana konstrukcja dachu. Jest to przeważnie C24 – rzadziej C30 (na to warto zwrócić uwagę: im wyższa liczba C, tym mocniejsze drewno oznacza). Jednak składy budowlane najczęściej nie stosują tych oznaczeń, posługują się własnymi oznaczeniami klasy jakości drewna: od I do IV,
albo klasą K: KW – oznacza wyborową, KS – średniej jakości i KG – gorszej jakości.

W tartaku można poprosić o docięcie drewnianych elementów na wymaganą długość, odpowiadającą specyfikacji projektowej. Można także ułatwić prace konstrukcyjne na budowie i już w tartaku zlecić, żeby w krokwiach, belkach i słupach zostały zrobione zaciosy, otwory i wręby. Dopiero tak przygotowane drewno można nazywać więźbą, ponieważ wystarczy połączyć takie elementy zgodnie z projektem i konstrukcja dachu jest gotowa.

Wysusz i konstruuj! Nie przetrzymuj konstrukcji dachowej!

Najlepiej jest, kiedy suszone drewno na więźbę od razu trafi na dach. Jeśli jednak drewno musi być składowane, niezależnie od tego, czy jest to sosna czy świerk na więźbę, musi być odseparowane od gruntu i składowane na podpórkach, ułożone z przekładkami pomiędzy warstwami i osłonięte od deszczu.

Pamiętaj: impregnuj drewno na więźbę!

Aby drewno sosnowe i świerkowe na więźbę uchronić od ataku szkodników drewna, należy poddać je impregnacji. Najmniej skuteczną formą impregnacji jest powierzchowne malowanie drewna impregnatem, a najbardziej skuteczną – metoda ciśnieniowa, w której belki nasączane są preparatami konserwującymi w wysokiej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu. Kupując gotowe drewno impregnowane, warto zapoznać się z dokumentem informującym o metodzie i środku impregnującym drewno. Aby szybko sprawdzić, jak dobrze zostało zaimpregnowane drewno, należy przeciąć deskę i zobaczyć, jak głęboko impregnat wszedł w drewno. Kiedy dolne belki wiązarów tworzą drewnianą konstrukcję stropu nad ostatnią z kondygnacji, można mówić, że konstrukcja stropu została wliczona w cenę więźby.

Kupując gotowe drewno impregnowane, warto zapoznać się z dokumentem informującym o metodzie i środku impregnującym drewno. Przy wyborze drewna na więźbę dachową należy pamiętać, jak istotne jest postawienie więźby w sposób prawidłowy i z najlepszego gatunku drewna. Przy takim podejściu, zadaszanie budynku przebiegnie bez żadnych komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *