Ściana działowa z płyty gipsowo-kartonowej. Czy można na niej wieszać ciężary?

Bardzo często ściany działowe w domach wznoszonych w technice szkieletowej (popularnie zwane domami kanadyjskimi) są wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Inwestorzy zastanawiają się, czy można je obciążać jakimiś cięższymi przedmiotami. Okazuje się, że tak. Kluczem do sukcesu jest podjęcie umiejętnego działania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi oraz dokładnemu zaplanowaniu pracy, można uniknąć wielu problemów.

Na co zwrócić uwagę podczas wieszania obciążenia na ścianach działowych wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej?

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, uszkodzenia ścian działowych wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej po powieszeniu na nich danego obciążenia wynikają głównie z zastosowania złych kołków montażowych i nieumiejętnego podejścia do pracy. Aby nie doprowadzić do żadnych uszkodzeń, przede wszystkim warto wybrać specjalne kołki kotwiące. Wtedy na ścianach działowych można umieścić obciążenie ważące nawet 35 kg (na jeden kołek). W przypadku stosowania popularnych kołków rozporowych, na ścianie będzie można powiesić ciężar jedynie do 25 kg, który jest płaski i nie odstaje za bardzo od ściany.

Chcesz być w temacie i wiedzieć więcej na temat budownictwa szkieletowego? Zapraszamy na blog eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty.

Co można powiesić na ściance działowej z płyty gipsowo-kartonowej?

Na ścianach działowych można bez obawy o uszkodzenia powiesić szafki. Jednak wymaga to podstawowej wiedzy i odpowiedniego planowania. Warto użyć specjalnych poprzeczek, które pomogą unieść ciężar lub zastosować dodatkową warstwę płyt gipsowo-kartonowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ półki wypełnione naczyniami lub książkami mogą ważyć naprawdę sporo. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie innych wzmocnień, takich jak np. płyty gipsowo-wiórowe lub specjalne profilowe konstrukcje.

Dzięki zastosowaniu specjalnych kołków lub śrub typu Molly, na ściankach działowych można bez obawy zamontować obrazy, telewizory, głośniki, lekkie szafki i inne elementy wyposażenia wnętrz. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który pomoże dobrać najbardziej bezpieczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *