Przytulne poddasze – co za wyzwanie!

Każdy dom ma takie miejsce, które odpowiednio zaaranżowane może stać się jego magicznym zakątkiem. Najczęściej – ze względu na lokalizację lub specyfikę – jest to poddasze lub przytulny strych. Jak urządzić poddasze, jakie kroki podjąć by zaadaptować je na przestrzeń użytkową?

Oto garść podpowiedzi.

Pierwsze kroki są z reguły najtrudniejsze – zanim jednak weźmiemy się ostro do pracy zastanówmy się jaki jest nasz cel i co faktycznie chcemy osiągnąć. Poddasze zaadaptować możemy do bardzo różnych celów i potrzeb, i w zależności od powziętego przez nas planu, zmieniać się mogą środki, które musimy podjąć w celu jego realizacji.

Jest jednak pewna stała i niezmienna okoliczność, z którą będziemy prawdopodobnie musieli się zmierzyć – poddasze będąc miejscem najbliżej umiejscowionym dachu, musi być odpowiednio izolowane i ocieplone, tak by ani wiatr, deszcz czy śnieg, nie zakłócały nam komfortu przebywania tam.

Najprawdopodobniej będziemy musieli zacząć od ocieplenia połaci dachowej. Jeśli nasz dom jest budynkiem powstałym w latach 80 lub wcześniej, musimy być przygotowani na to, że termomodernizacja dachu może wymagać od nas sporo pracy – budynki z tego okresu są energochłonne i generują wysokie koszty ogrzewania. By sobie z tym problemem poradzić będziemy musieli prawdopodobnie wymienić całe poszycie ocieplające dach bądź znacząco je wzbogacić materiałami o lepszej jakości

Ocieplenie dachu to jednak nie wszystko – kolejnym krokiem jest sprawdzenie więźby dachowej. W tej kwestii konieczna będzie konsultacja z fachowcem – konstruktor bądź inżynier budowlany powinien ocenić stan, wytrzymałości oraz generalną kondycję stropu, więźby oraz posadzki. Jego zdanie powinno być dla nas wytyczną w kwestii kolejnych działań, które podejmiemy.

Warto się także zastanowić, czy okoliczność ocieplania poddasza nie jest dla nas okazją, by podjąć działania o nieco większym rozmachu np. poprawienie ogólnej kondycji konstrukcji posadzek lub ścian, czyszczenie niepożądanych narośli, porostów lub grzybów lub instalację kanałów wentylacyjnych, które zapewnią sprawniejszy obieg powietrza na strychu.

Przygotowując poddasze dla potrzeb użytkowych warto mieć pewność, że nie przegapiliśmy aspektów, które sprawią, że za jakiś czas będziemy musieli wykonaną pracę wykonać od nowa, np walcząc z zagrzybieniem ścian lub wdzierającą się na poddasze wilgocią.

Planujesz remont kuchni, łazienki, odnowienie domu lub mieszkania? Porady specjalistów, wyceny oraz sprawdzone w praktyce rozwiązania znajdziesz na portalu OcieplamyZycie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *