Przerwy w dostawach energii elektrycznej stanowią problem dla ich odbiorców. W szczególności dla firm i instytucji mogą się wiązać z dużymi stratami finansowymi. Z tego względu przedsiębiorstwa powinny prowadzić działania dążące do minimalizowania ryzyka takich zdarzeń. Można to osiągnąć realizując pomiary elektryczne i przeglądy. Na czym to polega?
Pomiary i przeglądy sposobem na uniknięcie awarii
Nie ma gwarancji, że dzięki odpowiednim pomiarom i przeglądom nie dojdzie do przerwy w dostawie energii, natomiast w ten sposób można zminimalizować takie ryzyko. Realizacja przeglądów pozwala ustalić, czy niezbędne są naprawy, wymiana elementów instalacji, bądź konieczna modernizacja.
Funkcjonowanie sieci i instalacji bez zakłóceń nie musi oznaczać, że są one sprawne. Wiele istotnych wad nie powoduje natychmiast awarii, np. wyciek oleju z transformatora będzie dopiero groźny, gdy spowoduje obniżenie poziomu poniżej wartości minimalnej.
Podobnie ubytek zalewy kablowej w głowicy kablowej SN KOSTUCHNA 3GO (zmniejszający izolację pomiędzy przewodami i konstrukcją metalową) skutkuje jej rozsadzeniem i zwarciem elektrycznym.
Kolejnym przykładem zakłócenia pracy transformatora może być zawilgocenie transformatora i rozkład izolacji zwojowej niemożliwy do wykrycia bez diagnostyki urządzenia. Jak wskazano powyżej bez przeglądów i pomiarów (w naszych przypadkach co najmniej: rezystancji izolacji, współczynnika absorbcji i oleju transformatorowego dla transformatora oraz rezystancji izolacji i próby napięciowej dla kabla po naprawie nie można ocenić stanu urządzeń i instalacji energetycznych bez profesjonalnych badań.
Natychmiastowej reakcji wymaga np. brak ochrony przeciwporażeniowej lub obniżenie rezystancji izolacji urządzenia/sieci poniżej wartości dopuszczalnych. Zawsze należy poddawać przeglądom i pomiarom środki ochrony przeciwporażeniowej – mierzyć ich skuteczność.
Jak pomiary są wykonywane?
W zależności jakiego obszaru dotyczą, ich zakres jest inny.
Usługami z zakresu pomiarów elektrycznych i elektroenergetyki zajmuje się m.in. firma Wasztan.
Pomiary sieci elektroenergetycznej oraz instalacji i urządzeń elektrycznych dotyczą głównie:
- jakości energii elektrycznej,
- prądów,
- napięć,
- mocy,
- energii,
- wyższych harmonicznych,
- rezystancji izolacji,
- rezystancji uzwojeń transformatorów,
- przekładni zwojowej,
- współczynników strat dielektrycznych,
- silników,
- uziemień,
- napięć krokowych i napięcia rażenia,
- wyłączników różnicowo-prądowych,
- współczynniki R15/R60,
- (próby) napięciowej kabli oraz
Ponadto sprawdzane są:
- ochrona przeciwporażeniowa,
- napięcia rażenia,
- elektronarzędzia,
- pojemność baterii,
- natężenie oświetlenia,
- wyładowania niezupełne,
- oraz inne specjalistyczne .
Na działania te należy decydować się prewencyjnie – wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia awarii maleje. Natomiast obowiązkowo sprawdzić należy każde nietypowe zachowanie instalacji elektrycznych i sieci elektroenergetycznych.