Projekt gotowy czy indywidualny?

Nie da się wybudować domu bez projektu. Tu jednak pojawia się dylemat – korzystać z tańszych, gotowych planów, czy może postawić na unikalne, indywidualne rozwiązanie? Która opcja będzie lepsza dla inwestora?

Projekt gotowy

Wybór gotowych projektów domów jest ogromny, można je znaleźć między innymi na projektyzwizja.pl. Niektóre mają nawet wizualizację 3D, dzięki czemu ma się pełniejszy ogląd przyszłego domu, do tego jest już przygotowany kosztorys, więc z góry wiadomo, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na inwestycję. Oczywiście, gotowy projekt też wymaga adaptacji do lokalnych warunków zagospodarowania terenu, ale z tym zwykle nie ma większego problemu, można też za zgodą architekta nanieść na plany kilka modyfikacji, tak by lepiej dopasować ofertę do naszych potrzeb.

Wadą gotowych projektów jest ich powtarzalność – wiele ofert jest bardzo podobnych do siebie, a rozkład pomieszczeń nie zawsze odpowiada potrzebom przyszłych domowników. Jest też dość trudno znaleźć gotowy projekt na nietypową działkę albo propozycja architekta nie współgra z otoczeniem i na przykład salon wychodzi na północ, a z jego okien rozciąga się mało atrakcyjny widok.

Projekt indywidualny

Projekt wykonany na życzenie klienta oznacza dom, który jest dokładnie taki, jaki być powinien. W rzeczywistości jednak nie zawsze wygląda to tak różowo, bo inwestor najczęściej ma ograniczone środki finansowe, a zbyt duże wymagania co do przyszłego domu przekładają się na wysokie koszty budowy – podczas procesu tworzenia projektu zwykle trzeba się godzić na różne kompromisy, tak by zmieścić się w planowanym budżecie.

Wiele zależy od projektanta – dobry architekt weźmie pod uwagę oczekiwania klienta, ale też będzie umiał przekonać, że nie wszystkie pomysły na papierze wyglądają równie dobrze na żywo. W indywidualnym projekcie uwzględniane jest ukształtowanie terenu, sąsiedztwo przyszłego domu, oświetlenie naturalne, a pokoje są planowane tak, by każdy domownik czuł się w domu dobrze i miał odpowiednio dużo miejsca tylko dla siebie.

Indywidualny projekt warto zlecić, kiedy działka ma nietypowy kształt lub w domu są potrzebne specjalne pomieszczenia, jak na przykład pracownia malarska czy pokój muzyczny z fortepianem. Trzeba się jednak przygotować, że taki projekt powstaje przez kilka miesięcy i nie zawsze da się z wyprzedzeniem określić, ile wyniesie budowa takiego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *