Pożyczki bez BIK: jak działają, dla kogo są?

Pożyczki bez BIK są często poszukiwane przez osoby, które mają na swoim koncie zaległości w spłacie kredytów i pożyczek. Często weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej przekreśla ich szanse na uzyskanie finansowania, więc chcą jej uniknąć. Podpowiadamy, czym jest pożyczka bez biku i kto może ją dostać.

Pożyczki bez bik – podstawowe informacje

Aby uzyskać kredyt czy pożyczkę, podmiot, który jej udziela, musi przeprowadzić badanie zdolności kredytowej. Podczas tego procesu sprawdza, czy dana osoba w swojej aktualnej sytuacji finansowej jest w stanie spłacić kwotę, o którą wnioskuje.

Elementem oceny zdolności kredytowej jest weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej. Na tej podstawie bank czy firma pożyczkowa sprawdzają, jak potencjalny klient radził sobie ze spłatą zobowiązań w przeszłości. Jeżeli wszystko spłacał terminowo, to łatwiej otrzyma kolejną pożyczkę. Jeżeli zaś dopuścił się poważnych opóźnień, to wniosek z pewnością zostanie odrzucony.

Ta druga grupa potencjalnych pożyczkobiorców często szuka pożyczki bez bik. W przypadku takiego produktu baza BIK nie jest sprawdzana. Trzeba jednak pamiętać, że firmy weryfikują za to biura informacji gospodarczej, takie jak BIG Info Monitor, Rejestr Dłużników ERIF czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Jeżeli więc masz spore zaległości i jesteś już wpisany do rejestru dłużników, to niestety nie masz szansy nawet na pożyczkę bez BIK.

Pożyczki bez biku a historia kredytowa

Przy staraniu się o pożyczkę, ważna jest historia kredytowa, które może działać na Twoją korzyść lub niekorzyść. Skoro jednak dany podmiot oferuje pożyczkę bez biku, to nie sprawdza historii kredytowej.

Warto bowiem wiedzieć, że BIK zbiera nie tylko negatywne, ale też pozytywne informacje. Jeżeli raty płaciłeś w terminie, to weryfikacja tej bazy zadziała na plus.

Zaś w rejestrach dłużników są obecne osoby, na których koncie jest już przeterminowane zadłużenie. Jeśli więc Twoja historia kredytowa jest skrajnie negatywna, to pożyczkodawca z pewnością ten fakt wychwyci.

Dla kogo jest pożyczka bez bik?

Pożyczka bez BIK jest więc skierowana do osób, które mają niewielkie opóźnienia w spłacie swoich kredytów i pożyczek. Jeżeli nie trafiły jeszcze do rejestru dłużników, to brak weryfikacji bazy BIK będzie dla nich korzystny i zwiększy szanse na uzyskanie finansowania.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile kredytu w banku takie osoby raczej nie dostaną, to bez problemu mogą złożyć wniosek w firmie pożyczkowej, która weryfikuje BIK. Jest ich na rynku o wiele więcej, więc można lepiej porównać oferty, a i koszty finansowania mogą być niższe. Wynika to z tego, że podmioty, które nie weryfikują BIK-u, ponoszą większe ryzyko pożyczania, za co ostatecznie płaci klient.

Pożyczka bez biku a spirala zadłużenia

Trzeba to jasno powiedzieć, że pożyczki bez biku zwiększają ryzyko wejścia w spiralę zadłużenia. Z czego to wynika?

Ze spiralą długów mamy do czynienia wtedy, gdy nie masz środków na to, aby regulować swoje aktualne kredyty i pożyczki i na ten cel zaciągasz następną. Pożyczkodawca, weryfikując bazę BIK, sprawdza, czy przy Twoich obecnych dochodach i zobowiązaniach stać Cię na spłatę kolejnej raty. Nawet jeśli Tobie na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak jest, to może być to mylące.

Firmy pożyczkowe korzystają z zaawansowanych kalkulatorów, które pozwalają z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, czy pożyczkobiorca da radę kolejnemu zobowiązaniu. Jeśli nie, to decyzja po prostu będzie negatywna. Gdy jednak będzie to pożyczka bez BIK, to nie da się tego sprawdzić, więc może to zagrażać bezpieczeństwu Twoich finansów i zwiększać ryzyko wpadnięcia w długi.

Czy osoba bezrobotna dostanie pożyczkę bez bik?

Osoba bezrobotna nie może liczyć na przyznanie pożyczki bez biku. Podstawą do decyzji pozytywnej są regularne dochody, aby było z czego spłacać pożyczoną kwotę. Warto jednak pamiętać, że uwzględnione mogą zostać dochody, które nie pochodzą z umowy o pracę. Pożyczkodawcy zaakceptują także emeryturę, rentę, a także umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Pożyczka bez bik a udokumentowane dochody

W większości przypadków nie trzeba dokumentować dochodów, wnioskując o pożyczkę bez biku. Procedura uzyskania tego produktu nie wymaga zbyt wielu formalności. Trzeba mieć jednak świadomość, że zdarzają się przypadki, gdy analityk pożyczkodawcy poprosi o udokumentowanie dochodów, bo będzie miał wątpliwości, czy np. nie pochodzą one z szarej strefy albo z nielegalnej działalności.

Dlatego chcąc złożyć wniosek o pożyczkę bez BIK, lepiej mieć zarobki, które wprost wynikają z umowy. Oczywiście udokumentować dochody można również ostatnim odcinkiem emerytury lub renty, jeżeli korzystasz właśnie z tych świadczeń.

Czy pożyczka bez biku jest darmowa?

Pożyczki bez biku nigdy nie są darmowe, ponieważ pożyczkodawca ponosi naprawdę duże ryzyko, gdy zdecyduje się ich udzielić, za co musi zapłacić klient.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *