Pomoc home stagera – za i przeciw

Portale ogłoszeniowe pękają w szwach. Jedne ogłoszenia szybko się pojawiają i szybko znikają, inne zalegają na nich miesiącami. W czym tkwi problem? Jak odnieść sukces, gdy chcemy sprzedać lub wynająć mieszkanie?

Kiedy mieszkanie potrzebuje home stagera?

Jak wiadomo „potrzeba jest matką wynalazku”. W wyniku potrzeby, pojawiało się zapotrzebowanie na nową profesję tzw. home staging. Ideą przyświecającą home stagingowi jest, takie przygotowanie nieruchomości, aby w krótkim czasie doprowadzić do transakcji sprzedaży lub wynajmu.

Jak okazuje się w praktyce, klienci kupują „oczami” a więc musi być schludnie, elegancko i na czasie. Nie każdy jednak ma zdolność do kreowania przestrzeni. A żeby znaleźć kupca chętnego chociażby do obejrzenia naszego mieszkania, trzeba się nieźle natrudzić lub powierzyć to zadanie specjalistom.

Otóż, w tym wypadku nie zawsze winna jest lokalizacja czy metraż mieszkania. Często właściciele nie przywiązują wagi do wizualnej strony ogłoszenia. Zagracone mieszkania z meblami rodem z PRL-u oraz nieatrakcyjne zdjęcia to najczęściej popełniane błędy przy próbie sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Sztandarowym faux pas, popełnianym na szeroką skalę jest oferowanie mieszkania bez jego odpowiedniego przygotowania.

Argumenty „za”

Niewielki koszt – dobry efekt

Koszt usługi home stagera jest zróżnicowany. Zazwyczaj dzieli się na kilka etapów, w zależności od tego, jakim zakresem usług klient jest zainteresowany. Może to być sama konsultacja, może to być raport dotyczący proponowanych zmian, a nawet cały proces wykonawczy. Wszystko zależy od umowy między stronami. Niemniej jednak, w zależności od wybranego wariantu, usługa home stagera jest dużo tańsza niż dokonywanie jakiegokolwiek remontu lub podejmowanie działania na własną rękę „metodą prób i błędów”.

Umiejętne zamaskowanie niedoskonałości nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Dobry home stager bazuje zazwyczaj na tym, co we wnętrzu już jest i co da się powtórnie wykorzystać np. poprzez odrestaurowanie czy nadanie nowej funkcji zastanym elementom.

Kompleksowa usługa

Większość home stagerów oferuje kompleksowe usługi związane z przeorganizowaniem wnętrza. Począwszy od stworzenia planu zmian, aż po doprowadzenie wnętrza do pożądanego stanu. Często za pośrednictwem home stagera możemy taniej wymienić np. tapicerkę kanapy, czy odświeżyć fronty mebli. Szukanie fachowców i dostosowywanie się do ich terminów może być bardzo uciążliwe. Home stager ma zazwyczaj rozległe możliwości załatwiania spraw w krótkim czasie.

Wyższa wartość mieszkania

Home stager działa w interesie klienta. Dokonuje takich zmian, które w istotny sposób wpłyną na zwiększenie wartości nieruchomości. Średnio szacuje się, że mieszkanie czy dom poddane home stagingowi zyskuje na swojej wartości nawet 10%. W porównaniu z niewielkim kosztem metamorfozy, rachunek zdaje się być przejrzysty, a co najważniejsze korzystny dla właściciela.

Krótki czas sprzedaży

Profesjonalny home stager potrafi sprawić, że mieszkanie nawet w czasie dekoniunktury, w niedługim czasie znajdzie swojego nabywcę. Odnosi się to zarówno do mieszkań, które szukają nowego właściciela, jak i tych, które czekają na nowego lokatora. Szybkie znalezienie chętnego sprawia, że mieszkanie nie generuje dodatkowych strat, a właściciel nie musi „stawać na głowie” żeby zainteresować swoją ofertą.

Oszczędność czasu

Jak wiadomo- dziś nie jest łatwo sprzedać nieruchomość. A sprzedać ją po satysfakcjonującej cenie- to rzecz jeszcze trudniejsza do osiągnięcia. Niejeden home stager, w wielu przypadkach udowodnił, że nie jest to jednak niemożliwe. Oszczędność czasu właściciela, pociąga za sobą również oszczędność pieniędzy. Im szybciej zostanie wynajęte lub sprzedane, tym mniejszy z nim problem.

Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Gdańsku

Argumenty „przeciw”

Wysoki koszt usługi(w przypadku niektórych firm)

Przykład niektórych firm dowodzi, że w nielicznych przypadkach, usługa home stagera wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. Gdy mieszkanie zalega na portalu ogłoszeniowym od miesięcy, właściciela najczęściej nie stać na wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy(procent liczony od wartości nieruchomości). Rozważając możliwość skorzystania z usług home stagera, warto wcześniej zapoznać się z cennikiem i zwrócić uwagę na to, co wchodzi w zakres usługi.

Nieprofesjonalność home stagera

Przed skorzystaniem z usług danego home stagera, warto również zapoznać się z jego wcześniejszymi pracami. Pozwoli nam to ocenić, czy osoba, która zajmuje się home stagingiem sprosta naszym wymaganiom. Wgląd do portfolio przybliży nam sposób działania stagera i efekt końcowy, którego możemy się spodziewać.

Home staging to pomocna usługa, która potrafi- w przypadku niektórych nieruchomości – zdziałać cuda. Przekonali się już o tym ci, którzy dzięki pomocy home stagera, szybko dokonali transakcji sprzedaży czy wynajmu. Nie zawsze jednak, skorzystanie z usług home stager jest zasadne. Czasem warto pozbyć się nadmiaru przedmiotów, które bardziej zbierają kurz niż pełnią jakąkolwiek inną funkcję. Dokonać generalnych porządków, odświeżyć ściany, a efekt pojawi się sam i będzie zaskakujący.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *