Nowoczesne kotły na ekogroszek stanowią w coraz większym stopniu niemal bezobsługowe urządzenia. Dzięki funkcji samoczynnego zapłonu paliwa obsługa kotła sprowadza się jedynie do załadowania paliwa oraz usunięcia popiołu powstającego w wyniku spalania.
Kotły na ekogroszek – nowoczesne rozwiązania
Kotły na ekogroszek stanowią obecnie bardzo popularne rozwiązanie wykorzystywane w systemach ogrzewania między innymi domów jedno- czy wielorodzinnych. W nowoczesnych kotłach zastosowane jest wiele przydatnych rozwiązań, których zadaniem jest zwiększenie sprawności energetycznej kotła czy w jak największym stopniu zminimalizowanie obsługi przez człowieka. Do przykładowych rozwiązań możemy zaliczyć:
- automatykę pogodową połączoną z obsługą pompy CO oraz CWU oraz zaworu mieszającego,
- zabezpieczenie temperatury powrotu,
- system automatycznego odpopielania,
- czujnik kontroli obrotu podajnika,
- żeliwny palnik retortowy ze zintegrowanym podajnikiem ślimakowym,
- możliwość podłączenia modułu internetowego,
- katalizatory ceramiczne stabilizujące proces spalania,
- systemy wyrównywania ciśnienia w zasobniku paliwa,
- układ samoczynnego zapłonu paliwa.
Wśród podanych rozwiązań coraz częściej występującym jest samoczynne rozpalanie się paliwa. Piec na ekogroszek samorozpalający podobnie jak kocioł na pellet może automatycznie rozpalać paliwo, gdy zachodzi taka potrzeba, dzięki czemu obsługa kotła sprowadza się jedynie do napełniania zbiornika ekogroszkiem oraz usuwania popiołu.
Zasada działania palnika do kotła
Palnik posiada konstrukcję stalową spawaną, która wykonana jest ze stali nierdzewnej oraz żaroodpornej. Kształtem przypomina rynnę, na którą mechanizm podający wypycha paliwo. Paliwo podawane jest do palnika samoczynnie dzięki śrubie ślimaka, który otrzymuje moment obrotowy od motoreduktora. Śruba ma stały skok i wykonana jest jako jednolity element. Palenisko rynnowe posiada wbudowaną grzałkę, za pomocą której następuje rozpalenie paliwa podczas uruchomienia kotła. System samoczynnego (automatycznego) rozpalania paliwa, jak również system podtrzymania ognia sprawia, że kocioł może pracować sprawnie nawet przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc cieplną.