Dla wielu z nas czas spędzony na tarasie to idealny moment na „złapanie oddechu”, obcowanie z naturą, odpoczynek od zgiełku codzienności i spotkanie ze znajomymi lub rodziną. Niestety pogoda często jest w stanie pokrzyżować nam plany i skutecznie zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się imprezę lub spotkanie. Największym utrudnieniem dla miłośników tarasowych przyjęć są oczywiście opady na czele z deszczem i gradem. Równie poważną przeszkodą może jednak okazać się również nadmierne nasłonecznienie.
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by takich problemów uniknąć i cieszyć się wyjątkowym nastrojem chwil spędzonych na tarasie. Najskuteczniejszym jest oczywiście montaż odpowiednio dobranego zadaszenia. Jego typów na rynku znajdziemy całe mnóstwo. Który sprawdzi się najlepiej? To zależy od naszych preferencji, wyglądu domu oraz stylu, w jakim urządzony jest taras. Poniżej omawiamy najpopularniejsze rodzaje zadaszeń na taras oraz podpowiadamy, który z nich w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Wyjaśniamy również, jak kształtuje się cennik pergoli (dostępny na https://www.roletyalu.pl/cennik-pergoli-i-refleksoli) i innych zadaszeń. Zapraszamy do lektury.
Zadaszenie tarasu – jaki typ sprawdzi się najlepiej? Porównujemy opcje
Jak już wspomnieliśmy, inwestor planujący wykonanie zadaszenia swojego tarasu do wyboru ma wiele opcji. Jeśli chodzi o stałe, nieskładane zadaszenia, największe znaczenie mają ich następujące typy:
- drewniane: dzięki naturalnemu charakterowi tego materiału, wykonane z niego zadaszenia dobrze komponują się z klasyczną architekturą. Dobierając odpowiedni projekt i wykończenie desek oraz kantówek, możemy jednak bez problemu wkomponować je w zdecydowanie nowocześniejsze aranżacje. Drewno może cechować się dużą trwałością, ale wymaga właściwej konserwacji;
- aluminiowe: aluminium jest lekkie i odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że najpewniej nie będzie dobrze prezentowało się ze starymi budynkami lub domami utrzymanymi w klasycznym stylu;
- stalowe: są wytrzymałe na obciążenia, ale dość ciężkie i wymagające odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją. Polecane przede wszystkim do nowszych budynków i minimalistycznych tarasowych aranżacji.
Pergole składane – doskonały sposób na ochronę przed deszczem i słońcem
Stałe zadaszenia w wielu sytuacjach okazują się nie najlepszym rozwiązaniem. Ich najpoważniejszą wadą jest z całą pewnością blokowanie dostępu do światła słonecznego nawet w momentach, kiedy nie są one zbyt silne i związane z tym nadmierne zaciemnienie tarasu. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup pergole składane. Są one świetną alternatywą dla klasycznych zadaszeń i doskonale łączą się z nowoczesnymi aranżacjami. Należy jednak zaznaczyć, że fakt, iż są składane oraz minimalistyczny design pozwalają bez problemu połączyć je również z klasyczną architekturą.
Przy złożonym zadaszeniu, pergole tarasowe składają się tylko z konstrukcji nośnej, która nie tylko nie rzuca się zbytnio w oczy, ale też może być zagospodarowana np. na potrzeby roślin pnących. Pomiędzy pionowymi elementami konstrukcjami można ponadto zamontować tzw. refleksole. To specyficzny typ rolet wykonanych z materiałów odbijających promieniowanie słoneczne. Ich zastosowanie pozwala jeszcze bardziej podnieść stopień komfortu osób znajdujących się na tarasie i zabezpieczyć je przed słońcem.
Jak wybrać pergolę składaną? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Na rynku dostępne są pergole składane różnych producentów. Poszczególne modele różnią się nie tylko materiałem i jakością wykonania, ale też funkcjonalnością. By mieć pewność, że pergola będzie służyć długo i bezproblemowo oraz spełniać swoje funkcje, decyzję o wyborze konkretnego modelu należy dobrze przemyśleć. Przy poszukiwaniach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące czynniki:
- dostępne wymiary: powinny być dopasowane do rozmiarów tarasu i pozwalać objąć ochroną cały obszar, na którym spędzamy czas. Szczególnie duże pergole zalecane są do montażu w lokalach biznesowych – np. w ogródkach punktów gastronomicznych;
- maksymalny zasięg: wyznacza obszar, który może zadaszyć osłona. Jest blisko związany z wymiarami całej konstrukcji;
- materiały: najlepszym wyborem będą pergole wykonane z aluminium oraz stali nierdzewnej. Taki dobór materiałów zapewnia wysoki stopień wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pergole aluminiowo-stalowe są nowoczesne, minimalistyczne i eleganckie;
- rodzaj napędu: do wyboru mamy napęd ręczny (tańszy i mniej kłopotliwy w serwisowaniu, ale też niezbyt wygodny) oraz pergole z napędem elektrycznym (często sterowane za pomocą pilota).
Pergola składana na taras – gdzie zamówić, by mieć pewność co do jakości?
W zależności od rozmiarów, jakości, materiałów i typu napędu, składane pergole mogą kosztować od 2 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy tak dużym wydatku dobrze mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej klasy. Dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić dostawcę – np. zapoznając się z opiniami na jego temat. Dowiedzmy się też, czy dana firma oferuje usługę montażu lub współpracuje z wykonawcami.