Ogrzewanie, które latem chłodzi? To możliwe, jeśli wybierzemy nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które podczas upałów zapewni przyjemną, niską temperaturę. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie?
Jak to działa?
W zależności od pory roku, instalacja albo grzeje, albo chłodzi. W tym drugim przypadku pompa ciepła może zostać wyłączona – zachodzi wtedy chłodzenie pasywne, czyli naturalne schładzanie czynnikiem z dolnego źródła, który oddaje ciepło do gruntu. Jeśli pompa pracuje, zmieniają się funkcje skraplacza i parownika, czyli przepływ ciepła odbywa się w odwrotnym kierunku niż podczas ogrzewania.
W instalacjach bez pompy ciepła również możliwa jest funkcja chłodzenia – wykorzystuje się wtedy wymiennik ciepła, który zasilany jest wodą płynącą ze studni czerpalnej do studni zrzutowej. Jest to jednak rozwiązanie dużo droższe.
Przyjazne dla alergików
Podobnie jak ogrzewanie podłogowe, tak i chłodząca podłogówka zapewnia czystsze powietrze w pomieszczeniu, wolne od pyłków i kurzu, a także bakterii, jakie gromadzą się w przewodach wentylacyjnych standardowej klimatyzacji.
Nie może być za chłodno
Wady takiego rozwiązania? Najzimniejsza jest podłoga, więc chodzenie boso może być mało przyjemne. Warto też mieć na uwadze, że zimne powietrze nie unosi się do góry, dlatego górne partie pomieszczenia nie będzie aż tak bardzo wychłodzone.
Problemem są także ograniczenia intensywności chłodzenia – jeśli będzie za zimno, na powierzchni podłogi może się pojawić wilgoć. Innymi słowy, niewskazane są duże różnice pomiędzy temperaturą podłogi a temperaturą powietrza. Najlepiej, gdy instalacja wykorzystuje specjalne systemy sterujące, które reagują na temperaturę i wilgotność powietrza, dzięki czemu nie będzie dochodziło do nadmiernego wychłodzenia podłogi.
Tego typu rozwiązania idealnie sprawdzają się w budynkach z dobrą izolacją – jeśli ściany nie nagrzewają się zbyt mocno, a okna wyposażone są w rolety, system chłodzenia nie musi pracować tak intensywnie. W pozostałych budynkach przyda się dodatkowy, aktywny system chłodzenia.
Nie tylko w nowych domach
Chłodzenie podłogowe najłatwiej zamontować w nowym, dopiero budowanym domu, ale i w starszych budynkach można korzystać z takiej instalacji, choć oczywiście wymaga to poważnego remontu. Modernizacja jest dość kosztowna, ale zwraca się dzięki niższym rachunkom za energię, nie mówiąc już o wyższym komforcie, z czego korzystają wszyscy domownicy. Nowoczesne systemy grzewczo-chłodzące, jak np. te oferowane przez Uponor.pl, są energooszczędne dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.