Z roku na rok zwiększa się odsetek gospodarstw domowych, które ogrzewane są gazem. W przypadku nowych domów stawia się już niemal wyłącznie na ekologiczne formy grzewcze. Jakie są plusy i minusy wykorzystania do tego gazu? Z jakimi kosztami wiąże się zakup instalacji? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając ją?
Dlaczego inwestujemy ogrzewanie gazowe?
Dane GUS pokazują, że z roku na rok maleje liczba gospodarstw domowych, które ogrzewane są węglem kamiennym, natomiast rośnie zainteresowanie kotłami gazowymi. Wygoda korzystania z takiej formy zapewnienia ciepła w domu z pewnością przemawia na jej korzyść. Obowiązki gospodarza ograniczają się do ustawienia odpowiednich parametrów grzewczych i ewentualnie dbania o systematyczne przeglądy. Kolejnym plusem ogrzewania gazowego jest brak konieczności wygospodarowania specjalnego pomieszczenia na kotłownię. Jest to również ekologiczna forma – z czasem z pewnością wszystkie gospodarstwa domowe będą musiały korzystać z takich metod. Ogrzewanie gazowe można sobie zapewnić na dwa sposoby:
- przyłączając się do gazociągu,
- montując butlę z gazem płynnym.
Pierwsza z metod nie jest wszędzie dostępna, a nawet jeśli jest, to przyłączenie się do sieci może się wiązać z bardzo wysokimi kosztami. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie butla z gazem płynnym – naziemna lub podziemna. Druga z wymienionych to idealne rozwiązanie na małych działkach.
Ile to kosztuje?
Ile będzie kosztować ogrzewanie gazowe? Cena instalacji uzależniona jest od kilku czynników. Np. w ofercie AmeriGas dostępne są 3 pojemności butli: 2700 l, 4850 l i 6400 l. Kolejna kwestia to rodzaj zbiornika – z wyższym kosztem montażu i instalacji wiąże się butla podziemna. Opłata zależy również od zakresu usługi, który należy dopasować do swoich oczekiwań. Nie sposób zatem z góry określić, ile wyniesie nas instalacja ogrzewania gazowego. Najlepszym sposobem na poznanie ceny jest bezpośredni kontakt z dostawcą, który na podstawie przedstawionych danych wyliczy ostateczny koszt instalacji.