Nowy wygląd drewnianych domków dla ptaków

Z nadejściem zimy pożegnaliśmy się na kilka miesięcy z większością skrzydlatych mieszkańców naszych sadów i ogrodów. Wrócą do nas wraz z nadejściem wiosny, ale do tego czasu powinniśmy zadbać o ich siedliska. Wykonane z drewna domki dla ptaków bardzo łatwo można zabezpieczyć przed zimowymi warunkami przy pomocy środka o właściwościach ochronnych i dekoracyjnych.

Przygotowując na nadejście zimy wszystkie elementy w naszych sadach i ogrodach, nie możemy zapominać o miejscach specjalnie przeznaczonych dla ptaków. Są to zazwyczaj małe budki lęgowe bądź karmniki wykonane z różnych gatunków drewna. Wielokrotnie wykonujemy je sami bądź kupujemy gotowe. Służą one skrzydlatym mieszkańcom zarówno do składania jaj, jak również chronią je przed drapieżnikami, kiedy po całodziennej pracy spędzonej na oczyszczaniu drzew i krzewów ze szkodników, chcą w spokoju odpocząć. Aby zabezpieczyć drewniane budki dla ptaków przed działaniem wody, słońca oraz niskich temperatur należy pokryć je środkiem, który stworzy wytrzymałą powłokę. Użycie Lakierobejcy 2w1 marki Drewnochron gwarantuje, że opuszczone teraz małe lokum, bez problemów przetrwa przez zimę na powrót swoich mieszkańców.

Trwała ochrona drewna

Nowe, zakupione w sklepie budki dla ptaków bądź zadaszone karmniki są zazwyczaj wykonane z surowego drewna, które należy prawidłowo zabezpieczyć. W tym celu warto użyć np. Impregnatu Extra marki Drewnochron. Dopiero tak przygotowany naturalny surowiec możemy wykańczać warstwą finalną. W sytuacji, kiedy sami przygotowaliśmy mały domek z resztek desek używanych w innych celach, także powinniśmy na początku zastosować impregnat. Jeżeli chcemy tylko odświeżyć wcześniej używaną przez ptaki budkę, wystarczy przeszlifować podłoże, odpylić je i na tak przygotowana powierzchnię, bezpośrednio nakładać Lakierobejcę 2w1. Jest to szybka i skuteczna metoda zabezpieczenia drewna. Po ostrożnym ściągnięciu domku z drzewa czy innego miejsca, w którym był zamocowany, usuwamy wszystkie luźne części (wystające drzazgi, odpryskujące lub łuszczące się stare warstwy) i nadkładamy 1 do 2 warstw preparatu, za zachowaniem kilku godzin przerwy, aby poszczególne powłoki zdążyły przeschnąć. Dzięki odporności na działanie światła i zmiennych warunków atmosferycznych, lakierobejca pozwala na długo zachować drewno we właściwym stanie.

Domek na drzewie jak malowany

O ile ptaki nie przywiązują zapewne większej uwagi do tego, w jaki sposób pomalowane są ich budki, to już właściciele ogrodów czy sadów z chęcią dokładają wszelkich starań, aby ciekawie komponowały się one z otaczającą je roślinnością oraz elementami małej architektury. Lakierobejca 2w1 dostępna jest aż w ośmiu kolorach, co pozwala nadać drewnianej powierzchni zupełnie nowy wygląd. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt dekoracyjny, przedostatnią warstwę należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (np. o granulacji 180), po czym odpylić i dopiero nałożyć finalną powłokę. Produkt dodatkowo uwydatnia naturalny rysunek drewna, co powoduje, że bardzo dobrze widoczne staje się jego usłojenie, które szczególnie atrakcyjnie prezentuje się na tle kory żywych drzew. Budki dla ptaków to bardzo często prawdziwe, małe dzieła sztuki. Podkreślenie ich uroku, dzięki zastosowaniu preparatu umożliwiającego ich szybką renowację, z pewnością jest wartym uwagi rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *