Nowe mieszkania – na co zwracać uwagę?

W obecnych czasach firmy deweloperskie działają bardzo aktywnie i oddają do użytku liczne inwestycje mieszkaniowe. Osoby pragnące nabyć nowe mieszkanie mogą mieć, więc trudność z wyborem najlepszego lokalu. Tymczasem wybierając nieruchomość mieszkaniową warto kierować się kilkoma zasadami.

Przeznaczenie mieszkania

Przeznaczenie mieszkania odgrywa kluczową rolę przy jego wyborze. Innymi wytycznymi będziemy się kierować, gdy kupujemy mieszkanie dla siebie i swojej rodziny a innymi, gdy nabywamy lokal w celach inwestycyjnych i pragniemy go wynajmować.

Gdy kupujemy mieszkanie dla siebie powinniśmy zastanowić się czy jest to dla nas lokal przejściowy czy docelowy. Jeśli pragniemy mieszkać w nim na stałe to powinniśmy dokładnie przeanalizować potrzeby rodziny obecne i przyszłe. Warto brać pod uwagę fakt pojawienia się dzieci, bo wtedy będzie potrzebna większa powierzchnia oraz bliskość placu zabaw, przychodni czy przedszkola.

Jeśli z kolei pragniemy kupić mieszkanie, które ma być przeznaczone na wynajem to powinniśmy się zorientować, jakiego typu lokale najłatwiej jest wynająć. W takim wypadku nasze oczekiwania będą niższe, istotniejsza zaś stanie się atrakcyjna cena, bo przecież w lokalach inwestycyjnych chodzi o to, aby zarobić na nich jak najwięcej.

Lokalizacja

Lokalizacja inwestycji mieszkaniowej ma kluczowe znacznie. Jeśli pragniemy osobiście mieszkać w takim lokalu to będziemy szukać czegoś blisko centrum albo miejsca pracy.

Dla rodzin ważne będą także bliskość szkoły, lekarza czy apteki. Bardzo dobrze trzeba się zastanowić kupując mieszkania na peryferiach miast, bo wtedy więcej czasu i środków trzeba poświęcić na dojazdy.

Jakie atuty posiada mieszkanie?

Oglądając dane mieszkanie trzeba zwrócić uwagę na kondygnację, wystawę okien i przede wszystkim na układ pomieszczeń. Obecnie większość deweloperów buduje kuchnie w formie aneksu a nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada.

Sama wielkość metrażu nie mówi wiele o mieszkaniu, bo to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy będzie się tam wygodnie mieszkać. Mile widziane są lokale, w których mamy oddzielną toaletą oraz niewielkie pomieszczenia na spiżarnię czy garderobę.

Część deweloperów obecnie zgadza się na wprowadzanie zmian na etapie budowy, co jest ogromnym atutem. Można, więc poprosić o przesunięcie ściany, poszerzyć drzwi albo w ogóle zrezygnować z danej ściany by mieć więcej otwartej przestrzeni.

Wybierając mieszkanie trzeba też zwrócić uwagę na wszystko to, co do niego przynależy. Chodzi tu o balkon, taras, ogródek, miejsce postojowe w garażu podziemnym czy komórkę lokatorską.

Cena mieszkania

Cena mieszkania jest czynnikiem istotnym, ale nie najważniejszym i trzeba mieć to zawsze na uwadze. Wielu deweloperów zgadza się na niewielkie rabaty albo udziela zniżek za płatność gotówką. Zwykle ceny są też różnicowane ze względu na położenia mieszkań na piętrach. Nieco tańsze są, więc mieszkania na parterach oraz na poddaszach.

Jak widać wybór nowego mieszkania to działanie wieloetapowe, wymagające namysłu. Warto zawsze obejrzeć kilka mieszkań, by móc porównać miedzy sobą lokale.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na nowe mieszkania od dewelopera Szklane Tarasy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *