Na dobry sen – jak wybrać odpowiedni materac do spania?

Zgodnie ze starym porzekadłem: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jest w tym sporo prawdy, choć największe znaczenie ma to, na czym sobie pościelimy. Połowę życia spędzamy w łóżku, dlatego więc warto zadbać, by był to czas spędzony zdrowo i wygodnie. Czym się kierować szukając odpowiedniego materaca? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Już na wstępnie należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – jaką funkcję powinien spełniać dobrze dobrany materac? Dzięki równomiernemu rozłożeniu wagi zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa i odcinka lędźwiowego, co pozwoli uniknąć bolesnych poranków. Testując nowy materac, warto położyć się na nim, choć na kilka chwil – jeśli nasze mięśnie są w stanie rozluźnić się swobodnie, to znak, że jesteśmy na dobrym tropie. Dla dodatkowej pewności warto wykonać jeszcze jeden prosty test – wsunąć pod odcinek lędźwiowy dłoń. Jeśli miejsca mamy nadto znaczy to, że materac jest zbyt twardy, a jeśli zapadamy się za głęboko, zbyt miękki.

Twardość – czy miękkie znaczy dobre?

Pierwsze kryterium, z jakim się spotkamy, to twardość materaca. Tu warto mieć na uwadze, że miękkie łóżka większości z nas kojarzą się z czymś przyjemnym, jednak nie każdemu będą one dobrze służyć. Podstawowa zasada, o której należy pamiętać, to dobieranie twardości posłania do naszego ciężaru oraz do sposobu, w jaki śpimy. Dla przykładu materac Hilding Pasodoble dostępny na https://senpo.pl/materac-pasodoble/ doskonale sprawdzi się u osób o nieco wyższej wadze, które lubią spać na plecach lub brzuchu. Bardziej miękkie modele polecane są osobom o niższej wadze lub tym preferującym spanie na boku. Tym z nas, którzy borykają się z problemami z kręgosłupem, również polecamy modele twardsze lub ortopedyczne. W razie niepewności zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą.

A co w środku?

Większość dostępnych na rynku materacy wykonana jest z pianki, lateksu lub też posiada wypełnienie sprężynowe. Ten ostatni typ jest obecnie najpopularniejszy na rynku, dzięki stosunkowo niskiej cenie i odporności na duże obciążenia. Rozwiązania piankowe charakteryzują się przede wszystkim elastycznością oraz długą żywotnością – materac Hilding Rumba wykonany z pianki Velvet Touch zapewnia odpowiednie i solidne podparcie kręgosłupa w trakcie snu, a ponadto nie odkształca się nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Materace lateksowe natomiast polecane są szczególnie alergikom ze względu na ich hipoalergiczne właściwości, a dzięki porowatej strukturze dobrze odprowadzają wilgoć. Niezależnie od materiału, jaki znajduje się w środku materaca, warto go regularnie obracać, by zapewnić równomierne rozłożenie obciążenia. Ponadto, powinniśmy go regularnie wietrzyć i na bieżąco usuwać powstałe plamy.

Materac to najprawdopodobniej najważniejszy element wyposażenia Twojej sypialni. Warto więc pamiętać o wspomnianych zasadach i zakupić najlepszy materac, na jaki nas w danej chwili stać. Dobrze dobrany zapewni nam spokojny sen, a odpowiednia konserwacja pozwoli nam cieszyć się nim przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *