Węgiel oraz ekogroszek to najpopularniejsze materiały opałowe w naszym kraju. Ich popularność wynika przede wszystkim z konkurencyjnych cen w porównaniu do innych źródeł ogrzewania. Żeby spalanie węgla było jak najbardziej efektywne i zarazem bezpieczne dla środowiska konieczne jest stosowanie wysokiej jakości pieców oraz instalacji, a także opału dopasowanego do konkretnego rozwiązania grzewczego. Jakie metody spalania stosowane są we współczesnych piecach?
Metoda spalania „od góry”
Kotły górnego spalania są najczęściej stosowanym urządzeniem grzewczym tego typu. Ich popularność wynika ze stosunkowo niskiej ceny zakupu oraz montażu, wysokiej niezawodności, łatwej obsługi oraz możliwości stosowania niemal wszystkich rodzajów paliw stałych. Zasada działania tego typu urządzeń polega na tym, że opał jest podawany od góry na żar, który go podgrzewa natomiast powietrze dostarczane jest od dołu. Taki sposób spalania powoduje gwałtowne odgazowanie, w efekcie czego powstaje gęsty dym i emisja dużej ilości szkodliwych substancji, w tym pyłów. Z tego względu wprowadzenie nowych norm emisyjnych w 2017 r. spowodowało zaprzestanie produkcji kotłów wykorzystujących metodę spalania górnego i wycofanie ich z rynku. Ich wadą jest również niska sprawność, zaledwie ok. 30%.
Metoda spalania „od dołu”
Rozwiązanie tego typu jest znacznie mniej popularne niż wymienione wyżej piece ładowane od góry. Spalanie odbywa się jedynie w pobliży rusztu, popiół opada na dół a w miejsce zużytego węgla zsuwa się nowy, który został uprzednio umieszczony w komorze zsypowej. Piec tego typu daje również możliwość dopalenia spalin, co w dużym stopniu zmniejsza emisję zanieczyszczeń. Kotły dolnego spalania są droższe oraz nie można stosować w nich wszystkich paliw stałych. Opał taki jak węgiel koksujący czy drobny miał nie są wskazane. Zaleca się stosowanie wysokiej jakości węgla sortymentu orzech. Ten oraz wiele innych rodzajów węgla znaleźć można na stronie: http://mar-koks.pl/strona-glowna. Dzięki temu można uzyskać średnią sprawność na poziomie 60-70%.
Metoda spalania „górno-dolna”
Kotły tego rodzaju nazywane są uniwersalnymi ponieważ przystosowane są do stosowania wielu rodzajów opału, w tym miału. Posiadają dwa tryby palenia, niejako łącząc w sobie funkcjonalności obu wymienionych wyżej kotłów. Należy pamiętać, że poza korzyściami obu rodzajów pieców węglowych posiadają również wady. Zalecaną metodą palenia jest tzw. palenie kroczące, polegające na kontroli dosypywanego węgla tak aby cały wsad nie zapalił się od razu.
Dobór odpowiedniego materiału opałowego do posiadanego kotła węglowego ma kluczowe znaczenie dla wydajności spalania oraz jego wpływu na środowisko naturalne. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów, tylko w ten sposób ogrzejemy swój dom ekologicznie a zarazem ekonomicznie.