Markiza czy pergola? Sprawdź, co lepiej chroni przed słońcem, deszczem i wiatrem

Potrzebujesz częściowego zadaszenia przy domu lub ogrodzie, ale nie interesuje cię altana? Sprawdź, czym charakteryzują się pergole i markizy. To rozwiązanie idealne dla ciebie.

Markizy – zamontuj nad oknem lub balkonem

Jeśli przeszkadza ci wpadające rankiem do sypialni słońce, nie możesz cieszyć się ciepłem lata na balkonie, twój taras jest gorący od promieni słonecznych, zapewne przyda ci się klasyczna markiza. Montuje się ją bezpośrednio na zewnętrznej ścianie budynku. Zwinięta jest praktycznie niewidoczna, jej rozłożenie trwa tylko chwilę. Markizę można rozwinąć w całości lub w części, w zależności od potrzeb. Świetnie sprawdza się nad oknami, tarasami, balkonami. Markizy często widuje się nad witrynami sklepowymi i restauracjami. Są osłoną dla małych ogródków kawiarnianych i piwnych. Na małej przestrzeni niekwestionowaną zaletą jest brak podpór pionowych, które mogłyby przeszkadzać gościom. Choćby z tego powodu markiza jest lepszym rozwiązaniem niż parasol ogrodowy.

Podobnie na tarasach i balkonach – markizy sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż parasole.

Markizy chronią nie tylko przed słońcem, ale także przed deszczem. Stąd ich wysoka użyteczność w lokalach gastronomicznych z przestrzenią na wolnym powietrzu. Jednak w przypadku silnego wiatru trzeba je zwinąć.

Markizy wolnostojące – idealne zadaszenie do ogrodu

Markizy wolnostojące to rozwiązanie idealne, jeśli chcemy osłonić przed słońcem i deszczem przestrzeń nieco większą niż balkon lub taras, jednocześnie nie interesuje nas stawianie trwałej altany ogrodowej. Markiza wolnostojąca, kiedy jest złożona, zajmuje bardzo mało miejsca, nie jest przeszkodą w codziennym korzystaniu z ogrodu. Po rozłożeniu swobodnie ustawimy pod nią stół i krzesła bądź leżaki.

Markizy wolnostojące sprzedawane są w rozmiarach średnich i dużych. Średniej wielkości markizy rozkładają się równomiernie na dwie strony. Nie jest możliwe rozłożenie tylko połowy markizy. Jeśli interesuje nas taka możliwość, musimy postawić na większy model. W nim każda poła dachu rozwija się samodzielnie, można rozłożyć tylko jedną. Istotna jest również możliwość regulacji nachylenia kąta dachu w markizach wolnostojących. Zakres jest dość szeroki. Markiza może być rozłożona całkiem na płasko lub pochylona pod kątem 45°C. Możliwe są też wartości pośrednie.

Ustawienie markizy wolnostojącej możliwe jest tylko po uprzednim przygotowaniu podłoża. Musi równe i stabilne, nie zawadzi przygotowanie niedużego fundamentu.

Pergole – osłonisz nimi naprawdę duże powierzchnie

Pergola ogrodowa to szczególny rodzaj zadaszenia, łączący w sobie elementy konstrukcji trwałej i ruchomej. O ile samo pokrycie dachowe może być zwijane jak klasyczna markiza, to stelaż i podpory zawsze pozostaną na tym samym miejscu. Tym samym pergola ze względu na dużą stabilność może zasłaniać zdecydowanie większą powierzchnię niż klasyczna markiza. Dodatkowo oprócz ochrony przed deszczem i słońcem, gwarantuje osłonę przed wiatrem. Już nie musimy rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu podczas deszczu połączonego z porywistym wiatrem. Pergola ochroni nas przed jednym i drugim.

Pergole montuje się przy budynkach. Dach może być wykonany z nieprzemakalnego płótna, paneli szklanych lub aluminiowych.

Wybór między markizą i pergolą nie zawsze jest oczywisty. Często ostateczna decyzja jest wynikiem kompromisu, o jej zawarciu decydują szczegóły. Brak wiedzy technicznej może być przeszkodą w obiektywnej ocenie, co okaże się lepsze. W takim wypadku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W Poznaniu i okolicach takie usługi świadczy firma Monolith.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *