Listwy przypodłogowe — czym kierować się przy zakupie?

Trudno sobie wyobrazić wykończone mieszkanie bez kładzenia podłóg i listew przypodłogowych. Te dwa elementy idą ze sobą w parze. Wypełnienie przestrzeni dylatacyjnych poprzez przykrycie ich listwami to zasadniczy punkt wykańczania każdego wnętrza. Dostępna jest cała masa najróżniejszych cokołów – bo tak zwykło się mówić o listwach przypodłogowych – różniących się zarówno surowcem (lub mieszanką), z jakiego zostały wykonane, kolorem czy stylistyką. Czym powinniśmy się kierować przy ich zakupie? Na co zwrócić uwagę?

Czy listwy są konieczne?

Zdecydowanie tak. Niezależnie czy decydujemy się na płytki czy drewno, ukrycie pustych przestrzeni pomiędzy ścianą a podłożem ma nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim praktyczny. Zabezpiecza bowiem przed zanieczyszczeniami i gromadzeniem się wilgoci, a także chroni same ściany przed brudzeniem się. Same dylatacje chronią podłogę, która wskutek zmian warunków środowiskowych zmienia nieznacznie swoją strukturę, przed deformacją i trwałym odkształceniem. Listwy są zatem koniecznym elementem wyposażenia zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

Jak wybrać dobre listwy przypodłogowe?

Wszystko zależy od wnętrz, do jakich chcemy je wpasować. Jeżeli przykładowo zdecydowaliśmy się na podłogi drewniane to naszym zdaniem nie mamy innego wyboru, jak montaż również drewnianych listew. Takie połączenie idealnie dopełni piękne wnętrze. Decydując się na wybór cokołów warto zastanowić się też, gdzie będziemy je stosować i jakie warunki otoczenia czekają na nie. Do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, gdzie drobne remonty będą stosunkowo częste, warto pomyśleć o listwach wykonanych z tworzywa sztucznego, czyli PCV.

Są one nie tylko tanie, ale również dosyć odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym całkowicie niepodatne na działanie wody. W dodatku występują w szerokiej palecie kolorów. Propozycją wartą rozważenia są również listwy z MDF. Solidne i trwałe, a przy tym wilgocioodporne. Występują w szeregu różnych stylów i odmian. Znajdziemy zarówno modele minimalistyczne, jak i wykończone misternymi frezami i żłobieniami.

Jakościowe rozwiązania to klucz do sukcesu

Z pewnością najważniejszym czynnikiem, jakim należy się kierować przy zakupie listew przypodłogowych, jest ich jakość wykonania. Nie warto oszczędzać i kupować tanich produktów z marketowych półek. Takie rozwiązania może i są tanie, i nie wyglądają źle, jednak na dłuższą metę są nieekonomiczne. Warto zatem zdecydować się na zakupy w dobrych sklepach, które oferują wysokiej jakości produkty w dobrych cenach. Są one gwarancją trwałości i zadowolenia z efektów na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *