Kosiarka elektryczna vs kosiarka spalinowa

Soczyście zielony, wypielęgnowany trawnik to marzenie niemal każdego działkowca i właściciela przydomowego ogródka. Na utrzymanie murawy w dobrej kondycji ma wpływ wiele zabiegów wykonywanych od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Chyba najczęściej powtarzanym i najbardziej pracochłonnym jest regularne koszenie trawy. W okresach szybkiego wzrostu trzeba je powtarzać co kilka dni. Niezbędna do tego celu jest właściwie dobrana kosiarka. Jaki model wybrać? Elektryczny czy spalinowy? Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje kosiarek? Koniecznie czytaj dalej, by poznać nasze rady.

Kosiarka elektryczna – do jakiego ogrodu i dla kogo?

Podstawową cechą, która odróżnia kosiarkę elektryczną od spalinowej jest jej sposób zasilania. Kosiarka elektryczna, aby mogła działać, musi być podłączona do gniazdka elektrycznego. Można uznać, że w związku z tym jest nieco bardziej ekologiczna, gdyż nie emituje żadnych spalin. Na liście jej zalet z pewnością powinna znaleźć się również niska cena tego typu sprzętu. Kosiarkę elektryczną można bowiem nabyć już za kilkaset złotych.

Jej właściciele chwalą także niewielką wagę kosiarki, co sprawia, że nawet osoby starsze czy nastolatki bez trudu poradzą sobie z pracami przy pielęgnacji trawnika. Uważa się także, że kosiarka elektryczna jest cichsza od swojej spalinowej odpowiedniczki. Dlatego koszenie nawet wcześnie rano czy późno wieczorem nie powinno przysporzyć nam wrogów wśród sąsiadów.

Niestety kosiarka elektryczna ma także kilka wad. Jak już wspomnieliśmy, jest ona zasilana przy pomocy kabla elektrycznego, a co za tym idzie, wymaga dostępu do prądu. Nie da się z niej skorzystać w miejscach, w których nie ma przyłącza. Nie sprawdzi się także w bardzo dużych ogrodach, które wymagałyby użycia długiego kabla elektrycznego.

Najlepsze koszarki elektryczne znajdziesz w OBI

kosiarka spalinowa

Kosiarka akumulatorowa – idealna do małych ogrodów

Ciekawą alternatywą dla kosiarek elektrycznych jest jej akumulatorowy odpowiednik. W tym przypadku również wykorzystywana jest energia elektryczna, jednak zamiast ciągnącego się kabla kosiarka ma akumulator, umożliwiający jej działanie. Ten typ urządzenia sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach oraz w niewielkich ogrodach pozbawionych zasilania. Akumulatory, w zależności od mocy, mogą działać od kilkudziesięciu minut do nawet 2 godzin. Ten czas z pewnością wystarczy na dokładną pielęgnację trawnika o niewielkiej powierzchni.

Roboty koszące – marzenie ogrodników

Nowoczesne roboty koszące coraz częściej spotykane są w przydomowych ogrodach. W zależności od funkcji mogą pracować zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w różnych warunkach atmosferycznych. To dzięki nim trawnik będzie wyglądał perfekcyjnie przez cały sezon przy niewielkim nakładzie pracy.

Odpowiednio zaprogramowany robot koszący jest niemal bezobsługowy. Niestety odstraszać może wysoka cena tego typu urządzeń. Dobry robot koszący to wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do prawidłowej pracy konieczne jest wytyczenie koszonej powierzchni. Robot poradzi sobie zarówno z przydomowym ogródkiem, jak i dużym terenem..

Kosiarka spalinowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kosiarki spalinowe to chyba najczęściej wykorzystywane sprzęty do koszenia w polskich ogrodach, szczególnie tych o większej powierzchni. Taka maszyna dojedzie wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli, gdyż nie wymaga dostępu do sieci elektrycznej. Kosiarki spalinowe są jednak zazwyczaj duże i cięższe od elektrycznego odpowiednika. Jednak dzięki temu radzą sobie nawet w trudniejszych warunkach, np. nadają się do koszenia wysokiej trawy lub pielęgnacji wilgotnych terenów .

Do koszenia ogrodów o dużej powierzchni, przekraczającej 10 arów poleca się kosiarki spalinowe z napędem. Znacząco ułatwia on pracę. Istotną cechą tego typu sprzętów jest również zakres ich działania. Kosiarki spalinowe mogą mieć szerokość przekraczającą 50 cm. Dzięki temu koszenie nawet dużych powierzchni przebiega bardzo sprawnie. Ten rodzaj kosiarek nadaje się także do sadów i ogrodów z dużą ilością drzew i krzewów. Brak kabla oraz napęd dają możliwość manewrowania pomiędzy roślinami.

Niestety kosiarki spalinowe są zwykle dość ciężkie, dlatego nie każdy poradzi sobie z ich obsługą. Na liście ich wad należy również wskazać wyższą cenę niż tę, za którą kupimy kosiarkę elektryczną. Wyższe są także koszty jej eksploatacji. Musimy nie tylko pamiętać o uzupełnianiu paliwa, ale także regularnej wymianie oleju oraz filtrów. Bez tego kosiarka nie będzie nam długo służyć. Kosiarki spalinowe są także dość głośne, co powoduje, że nie zaleca się ich stosowania we wczesnych godzinach porannych czy wieczorami, gdyż może to wywołać opór sąsiadów.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Którą wybrać?

Zarówno kosiarka elektryczna, jak i spalinowa ma swoje zalety i wady. Pierwszy typ poleca się szczególnie do niewielkich ogrodów z łatwym dostępem do zasilania. Szczególna uwagę na kosiarki elektryczne powinny zwrócić osoby, które mają mniej siły do prac w ogrodzie np. osoby starsze, kobiety czy osoby po różnego typu urazach, chcące cieszyć się pięknym trawnikiem.

Jeśli natomiast posiadasz duży ogród o powierzchni przekraczającej 10 arów, nie wszędzie dysponujesz dostępem do zasilania, a Twoim celem jest sprawne koszenie całego trawnika, koniecznie rozważ zakup kosiarki spalinowej. Przy trudnym terenie zwróć uwagę na modele wyposażone w napęd.

Sprawdź ofertę kosiarek do trawy w OBI >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *