W obiektach użyteczności publicznej, chociażby szpitalach, wyposażenie w agregat prądotwórczy to konieczność. Zadaniem takiego urządzenia jest dostarczanie energii elektrycznej – w sposób stały lub tymczasowo, np. w trakcie awarii bądź planowanych przerw w dostawach prądu.
Zastosowanie agregatu prądotwórczego pozwala na nieprzerwaną pracę urządzeń elektrycznych. Z tego względu jest to urządzenie, bez którego trudno się obejść na etapie budowy domu. Na rynku mamy jednak do wyboru różnego rodzaju agregaty prądotwórcze. Które z nich warto wybrać? Czym się kierować, jeśli agregat na budowę domu ma posłużyć również w późniejszym czasie?
Szybka i sprawna praca ekipy budowlanej
Podczas budowy domu zatrudniona ekipa korzysta z różnego rodzaju urządzeń, narzędzi i elektronarzędzi. Dostęp do sieci energii elektrycznej jest zatem koniecznością, ale nie zawsze właściciele mogą go zapewnić. Wszystko zależy od miejsca budowy oraz aktualnie prowadzonych prac. Niekiedy mimo bezproblemowego dostępu do sieci elektrycznej, zdecydowanie wygodniej jest skorzystać z agregatu. Gwarantuje on ciągłą pracę i nie trzeba się martwić o awarie sieci zewnętrznej lub planowane przerwy w dostawie prądu.
Atutem zastosowania agregatu jest również możliwość realizowania zadań związanych z budową domu, nawet w porze wieczornej czy nocnej. Urządzenie bowiem posłuży do zasilania lamp stosowanych na placu budowy, które zagwarantują doświetlenie mniejszych i większych fragmentów przestrzeni. Poza tym dostępne są różne rodzaje agregatów, w tym agregaty prądotwórcze z masztami oświetleniowymi.
Agregat prądotwórczy na budowę domu – jak wybierać?
Agregat prądotwórczy na budowę domu musi udźwignąć „ciężar” korzystania z wielu maszyn i narzędzi, które do działania potrzebują prądu. Bardzo ważnym elementem podczas wyboru tego urządzenia, będzie zatem moc agregatu. Im większa, tym lepiej, choć kryterium to musi być przede wszystkim dopasowane do rodzaju wykorzystywanych maszyn i narzędzi.
Na budowie najczęściej pojawiają się ciężkie sprzęty i elektronarzędzia, które sumarycznie wymagają dużej mocy – zarówno do uruchomienia, jak i ciągłej pracy. Z tego względu należy brać pod uwagę nie moc znamionową agregatu, ale maksymalną moc, jaką oferuje. Musi być ona większa od maksymalnej mocy wszystkich urządzeń, które będą podłączone do jednego generatora prądu. Pamiętać należy, że podczas uruchamiania elektronarzędzia pobierają większą ilość mocy niż podczas ciągłej pracy.
Trójfazowe czy jednofazowe?
Trójfazowy agregat na budowę domu będzie odpowiednim wyborem, jeśli w planach jest korzystanie z urządzeń trójfazowych oraz jednofazowych. Dzięki temu uda się zasilić urządzenia o napięciu 230 V i 400 V. To jednak droższy wybór niż agregat jednofazowy. Ten ostatni sprawdzi się tylko w przypadku konieczności zasilania sprzętów jednofazowych, np. wiertarek lub szlifierek kątowych.
Aby uniknąć zbędnych wydatków, zamiast kupna warto się zdecydować na wypożyczenie agregatu. Taką ofertę znaleźć można na stronie internetowej firmy Renta. Jest to podyktowane ekonomią, ponieważ zakup agregatów wiąże się z wysokimi kosztami.
Diesel czy benzyna?
Jaki agregat prądotwórczy wybrać na budowę – z silnikiem diesla czy benzynowym? Agregaty napędzane silnikiem diesla są droższe, ale solidne, żywotne, mało awaryjne i oferujące niskie spalanie. Z kolei silniki benzynowe są tańsze, cichsze podczas pracy oraz łatwiej je serwisować. Najlepiej jednak sprawdzają się jako zasilanie awaryjne, tymczasowe, ze względu na mniejszą wytrzymałość. Na czas budowy i ciągłej pracy przez dłuższy czas, lepiej postawić na agregator prądotwórczy z silnikiem diesla.
Budowa domu to złożony proces, wymagający czasu i podjęcia wielu trudnych decyzji. Z powyższymi wskazówkami dylemat dotyczący agregatu prądotwórczego, będzie znacznie łatwiejszy do rozwiązania.