Jak znaleźć odpowiedni magazyn dla swojej firmy?

Firmy szukające oszczędności mogą zdecydować się na magazyny do wynajęcia, dzięki czemu będzie można szybko uzyskać odpowiednie miejsce do przechowywania towarów i to bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Nie trzeba mieć nawet wkładu własnego na start, wystarczy uiszczać relatywnie niewielkie opłaty. Magazyny na wynajem dostępne są w niemalże w dowolnej lokalizacji, mogą mieć różną powierzchnię i wyposażenie. Możliwości jest naprawdę wiele, cały czas przybywa nowych powierzchni magazynowych i to nie tylko w centrach miast, ale też na ich obrzeżach. Dla wielu przedsiębiorców jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

Magazyn skrojony na miarę potrzeb firmy

Wynajem magazynów jest bardzo wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem. Pamiętać trzeba o odpowiednim dobraniu powierzchni do rodzaju i przeznaczenia prowadzonej działalności. Określić należy to, jakie konkretnie funkcje ma spełniać wynajmowany magazyn. W zależności od rodzaju przechowywanych towarów, trzeba zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków ich składowania. Dostępne są magazyny otwarte, zamknięte i półzamknięte. W przypadku materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych i kontenerów wystarczy magazyn otwarty. Z kolei obiekty zamknięte zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, są wyposażone w niezbędne instalacje, panuje w nich określony mikroklimat. Magazyny znajdujące się w kategorii A i A+ są uznawane za najwygodniejsze i najnowocześniejsze, można liczyć na zaawansowany sprzęt, świetną lokalizację. Dla małych i średnich firm opłacalnym rozwiązaniem będzie wybór magazynu kategorii B lub C. Bardzo ważną kwestią jest dogodna lokalizacja, aby nie tracić dużo czasu ani pieniędzy na dojazdy. Odległość magazynu nie powinna być zbyt duża od biura ani obiektów, z którymi współpracuje firma.

Na co zwracać uwagę przy wyborze powierzchni magazynowej?

Przy wyborze magazynu trzeba mieć na uwadze nie tylko rodzaj przechowywanych towarów, ale też okres wynajmu. Należy określić, czy potrzebne są jakieś specjalne warunki do składowania produktów, aby nie traciły one na wartości ani nie uległy zniszczeniu. Przy określaniu optymalnej powierzchni magazynowej trzeba myśleć przyszłościowo, mając na uwadze rozwój firmy. Oczywiście nie ma co przesadzać z wielkością magazynu, bo wiąże się to z wyższymi kosztami. Nieekonomiczne jest opłacanie powierzchni, która nie jest w pełni użytkowana. Sprawdzić trzeba to, jakie warunki środowiskowe panują w magazynie pod kątem temperatury, wentylacji, poziomu wilgoci. Istotne będą metody załadunku i wyładunku towarów.

Na uwadze należy mieć to, jakie są dostępne urządzenia do składowania, instalacje, środki ochrony przeciwpożarowej, systemy oświetleniowe, zabezpieczenia. Urządzenia do magazynowania to jedno, ale do przechowywania towarów niezbędne są też elementy takie jak regały, stojaki, wieszaki, podkłady, zasieki. Kolejną kwestią jest jakość świadczonych usług, komunikacja i obsługa klienta. Wszystkie warunki świadczonej usługi muszą zostać dokładnie opisane i zawarte w umowie. Wynajem magazynu może być krótko- lub długoterminowy, w przypadku tego drugiego można jednak liczyć na korzystniejsze warunki, przystępniejsze ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *