Jak zaprojektować domowe biuro, by odpowiednio zadbać o wzrok, kręgosłup i umysł

Sytuacja pandemiczna zmusiła wiele osób do przeniesienia swojego biura do domu. Home office ma swoje zalety, ale również wady. W końcu biuro masz dosłownie dwa kroki od sypialni i nie musisz nawet szykować się do pracy (chyba że masz zaplanowane spotkania typu videochaty), masz też do dyspozycji kuchnię kiedy tylko chcesz i samodzielnie zarządzasz swoim czasem. Bo zwykle szef rozlicza Cię z wykonanej pracy, a nie czasu, jaki na nią poświęcasz. To jednak sprawia, że łatwo zatracić balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowych i popaść w jedną lub drugą skrajność. Jeśli jesteś raczej z tych nadgorliwych, ze skłonnością do pracoholizmu, to podpowiemy Ci, jak zaprojektować domowe biuro, by odpowiednio zadbać o wzrok, kręgosłup i umysł.

Dobierz biurko i krzesło do charakteru swojej pracy

Na samym początku warto zająć się doborem mebli biurowych. Jeśli spędzasz naprawdę dużo czasu przed biurkiem, to może czas pomyśleć nad nowoczesnym rozwiązaniem, a mianowicie modelem, który dopasowuje się do Twoich potrzeb. Biurko z elektryczną regulacją wysokości nie musi być drogie, bo takie modele można zakupić już za ok. tysiąc złotych. Gwarantuje swobodę pracy. Gdy zmęczy Cię siedzenie przed biurkiem dla odmiany możesz popracować na stojąco. Dla architektów sprawdzi się z kolei model, który dodatkowo gwarantuje regulację stopnia pochylenia blatu. W ten sposób biurko zamienia się w stół kreślarski. Oczywiście istotne znaczenie ma także krzesło z systemami regulacji nie tylko wysokości, ale również podnóżka czy też oparcia, zarówno jeśli chodzi o zagłówek, jak i podparcie dla pleców. Im lepszy profil ortopedyczny, tym Twoje plecy mniej cierpią w czasie wielogodzinnej pracy.

Umieść oświetlenie w takim miejscu, by Cię nie oślepiało w czasie pracy. Zadbaj o żarówki LED z odpowiednim kątem świecenia

Skoro już kwestie wyposażenia mamy za sobą, bo o dobrym sprzęcie, czyli laptopie, drukarce czy skanerze nie będziemy wspominać, gdyż to oczywiste, warto zająć się oświetleniem. Kluczowe znaczenie ma nie tylko dobór odpowiednich opraw i dopasowanych do nich żarówek LED z odpowiednim gwintem, ale również jego umieszczenie w miejscu gwarantującym swobodę pracy. Jeśli biurko jest stosunkowo małe, bo dużo miejsca zabiera już sprzęt biurowy, to nie warto stawiać na nim dodatkowo lampki. Lepiej postawić na półkę wiszącą i to na niej umieścić oświetlenie. Można również wybrać lampy ze specjalnymi zaczepami, które można montować nawet na krawędzi regału. Dobrze jeśli światło nie znajduje się z boku a powyżej miejsca pracy. Kąt świecenia żarówki LED powinien obejmować całe pomieszczenie lub obszar roboczy. Warto wybierać żarówki w przypadku, których kąt świecenia wynosi 120 stopni, a dla oświetlenia punktowego od 40-90 stopni.

Wybierz właściwą temperaturę barwową, która nie będzie męczyć Twoich oczu, a także pomoże Ci się skupić

Jeśli chodzi o oświetlenie to ważny jest nie tylko zakres jaki strumień światła obejmuje, ale również jego barwa. Światło może męczyć nasze oczy po dłuższym czasie, jeśli jest zbyt ostre. Dlatego mimo że do hal produkcyjnych wybiera się często oświetlenie zimne, tak domowego biura rekomendujemy neutralne. Ciepłe mogłoby spowodować zbytnie rozleniwienie, a przecież światło ma pomóc skupić uwagę. Żarówka LED, której temperatura barwowa wynosi ok. 3500-4000 K będzie najlepszym wyborem. Zbyt białe światło, wpadające w niebieskie tony, mogłoby spowodować u osób szczególnie wrażliwych dolegliwości takie jak zaczerwienione oczy czy bóle głowy.

Postaw na dodatki, które pozwolą Ci się odprężyć i dać odpocząć również Twoim oczom czy kręgosłupowi

Najważniejsze kwestie mamy już z głowy. Ale czy na pewno? W pracy dla produktywności i efektywności ważne jest również korzystanie z przerw w odpowiedni sposób. Aby się zrelaksować można np. włączyć w fotelu funkcję masażu i pochylić go do tyłu. Półgodzinną czy godzinną przerwę można wykorzystać na drzemkę albo na lunch. Do relaksu może sprawdzić się np. fotel typu sako, jeśli zmieścisz go w pomieszczeniu biurowym. Obok umieść jeszcze zielone kwiaty pochłaniające szkodliwe jony. Przy okazji zielony kolor uspokaja i pozwala się odprężyć, odpoczywają też Twoje oczy. Z kolei fotel będzie stanowił ulgę dla Twojego kręgosłupa.

Zaprojektowanie domowego biura nie musi być trudne. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom będzie to przestrzeń sprzyjająca kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *