Jak wybrać najlepszą kosiarkę spalinową?

Wybór idealnej kosiarki do koszenia trawy nie musi być trudnym zadaniem. To ważne urządzenie, które jest niezbędne w warsztacie amatora idealnie wystrzyżonego ogródka i każdego, kto lubi dbać o otoczenie swojego domu. Wybór kosiarek jest bardzo duży i wymaga minimum podstawowej wiedzy na temat parametrów, kształtów i cen urządzeń. Mamy do wyboru kosiarki spalinowe, zasilane prądem elektrycznym i samojeżdżące. Jak wybrać najlepszy dla siebie model? Czym kierować się podczas zakupu – mocą, ceną, a może wyłącznie wygodą użytkowania?

Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową?

Każdy, kto posiada choćby niewielki przydomowy trawnik, a tym bardziej duży, rozłożysty sad lub łąkę, staje w pewnym momencie przed decyzją o kupnie kosiarki. Sklepy oferują znaczną ilość modeli – niewielkie i duże, masywne i bardzo lekkie, klasyczne i z dodatkowymi akcesoriami. Na którą się zdecydować? Zacznij od odpowiedzi na następujące pytania: Jak duży jest Twój trawnik? Czy jest prosty i równy, czy też wymaga nieco wprawy podczas operowania sprzętem do koszenia? Jaką kwotę chciałbyś wydawać na odpowiednią konserwację i jakim miejscem do przechowywania dysponujesz?

Popularną grupą są kosiarki zasilane prądem elektrycznym. Działają wówczas, gdy podłączymy przewód zasilający do źródła prądu. To dobry wybór dla posiadaczy małych trawników i niewielkich działek. Na większych przyda się kosiarka spalinowa – nie wymaga ciągnięcia kabla, używania przedłużaczy, łatwiej nią manewrować i dotrzeć w każdy kąt. Kosiarka elektryczna wymaga nieco wprawy, gdyż trzeba uważać, by podczas koszenia nie przeciąć kabla – grozi to uszkodzeniem maszyny i stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia użytkownika.

Wygodnym i bardzo poręcznym rozwiązaniem jest kosiarka akumulatorowa. To jednocześnie atrakcyjny wizualnie gadżet, który jest bardzo cichy i samodzielnie przygotuje trawnik do użytkowania. Jej minusem jest cena, która kilkukrotnie przewyższa koszt kosiarki elektrycznej lub spalinowej. Takie urządzenie wymaga ponadto regularnego ładowania i czyszczenia. Przed pierwszym użyciem warto najpierw przygotować i wyrównać teren – usunąć drobne przedmioty, krecie kopce i dziury, gdyż niska kosiarka może mieć problem z przejechaniem lub uszkodzić ostrza.

Kosiarka spalinowa ma większą moc i wydajność, przyda się do skoszenia nawet bardzo dużego trawnika, nie wymaga ciągnięcia kabli i zapewnienia stałego źródła prądu. Konserwacja tego sprzętu jest dość prosta. Przy jej pomocy zetniesz nawet wyższy trawnik i dotrzesz w trudno dostępne miejsca. Będzie pracować przy niewielkim deszczu, niezależnie od rosy i nierówności terenu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki spalinowej

Masz wątpliwości, czy optymalnym modelem kosiarki dla Ciebie będzie mała, poręczna kosiarka czy też duża, o znacznej sile i dobrych parametrach? Gdy zdecydowałeś się na zakup kosiarki spalinowej, nie oszczędzaj na mocy silnika. To od niej zależy jakość i czas koszenia. Mocna maszyna ułatwi organizację pracy i spowoduje, że dbanie o trawnik będzie przyjemnością. Duże kosiarki koszą dokładniej, niekiedy dołożenie do inwestycji kilkudziesięciu złotych wystarczy, by zyskać niezawodny sprzęt do pielęgnacji ogródka.

Moc silnika przekłada się na długość oraz szerokość ostrza. Jeśli źle dopasujesz moc i wielkość urządzenia do rozmiarów trawnika, mała i słaba kosiarka będzie się zapychać, blokować i szybciej zużyje, a wymiana części zwiększy koszty eksploatacji. Najlepsza jest kosiarka o przedziale mocy między 4 a 6 KM. Tego rodzaju modele koszą standardowo na szerokości ok. 50 cm, co wystarcza do szybkiej i efektywnej pracy na co dzień. Możesz też wybrać odpowiedni dla Twoich potrzeb silnik: dwu- lub czterosuwowy. Dwusuwowy silnik jest hałaśliwy i zużywa więcej paliwa, emituje więcej spalin. Czterosuwowy jest cichszy i lżejszy, jednak nieco cięższy i utrudnia sprawne manewrowanie.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Kosiarka z dodatkowym napędem poprawia jakość użytkowania i komfort pracy. Jej działanie opiera się zazwyczaj na działaniu przekładni – kątowej, która jest nieco droższa, ślimakowej lub wału kardana. Gdy marzysz o takim modelu, wybierz kosiarkę z napędem na tylne koła. Zazwyczaj są one większe i pomogą w zmaganiach z ewentualnymi nierównościami. Kup sprzęt z rozrusznikiem elektrycznym – całość uruchamia się dzięki naciśnięciu jednego przycisku.

Jaka jest przewaga kosiarek bez napędu? Są lżejsze i tańsze. Prościej nimi manewrować. Wystarczą na niewielką działkę i wstawisz je do niedużego garażu. Będą łatwe do użytkowania dla osoby o mniejszej sile lub osoby starszej.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Kosiarka z koszem na ściętą trawę i rośliny oraz liście pozwoli Ci uzyskać idealny trawnik zaraz po skoszeniu. W pojemniku mogą też gromadzić się drobne gałązki i inne resztki, dzięki czemu posprzątasz teren bardzo dokładnie. Skoszoną trawę wrzucisz do kompostownika. Unikniesz kawałków trawy na schodach lub przy wejściu do domu, a Twoje ubranie i buty będą czyste po skończonej pracy. Kosiarka mulczująca rozdrabnia ściętą trawę i pozostawia ją na trawniku jako naturalny nawóz. Taki sprzęt nie wymaga od Ciebie sprzątania i wyrzucania nadmiaru trawy, ale nie sprawdzi się, gdy dawno nie dbałeś o trawę i urosła zbyt wysoka.

Kiedy już rozważysz wszystkie opcje i wybierzesz najlepszy dla Ciebie model, nie zapominaj o regularnej konserwacji i czyszczeniu – wystarczy niewiele czasu, by zaoszczędzić pieniądze i wydłużyć żywotność urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *