Dachy często narażone są na korozje, ze względu na mocne zabrudzenia oraz kurz. Mimo że dachy powinny być odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, siła zabrudzeń nagromadzona przez lata jest tak silna, że jeśli zależy nam na utrzymaniu czystości dachu, będziemy musieli zadbać o to, by go regularnie czyścić. Opady atmosferyczne nie wystarczą, by zmyć z dachu wszelkie zabrudzenia. Należy więc sięgnąć po środki mechaniczne.
Czy używać detergentów?
Mycie dachów powinno się wykonywać tylko przy użyciu specjalistycznych środków. Nie należy używać silnych detergentów oraz chemikaliów, ponieważ mogą one zniszczyć powłokę dachu. Do czyszczenia dachu powinno używać się miękkich szczotek, które szybko usuną brud jednocześnie nie uszkadzając przy tym powłoki dachu. Najpierw nakładamy środek czyszczący, dokładnie myjemy dach, a na końcu wszystko spłukujemy czystą wodą. Jeśli zauważymy, że na dachu są miejsca, gdzie nadal zalega brud, czynność należy powtórzyć.
Pamiętajmy także o tym, by wybrać odpowiedni detergent, czyli taki, który jest dopasowany do rodzaju dachu. Obecnie wyróżnia się następujące rodzaje pokryć dachowych:
- dachówki ceramiczne,
- dachówki betonowe,
- blacho-dachówki,
- dachówki bitumiczne,
- papy na dach.
Mycie dachów myjką wysokociśnieniową
Powłokę dachu można czyścić miękką szczotką, choć szybszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie z pewnością mycie dachów strumieniem wody pod ciśnieniem. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, sama woda wystarczy. Niemniej jednak w przypadku silnego brudu lepiej użyć detergentu, który po nałożeniu spłukuje się po kilkunastu minutach gorącą wodą. Myjki wysokociśnieniowe myją dach pod ciśnieniem ponad 100 barów, co pozwala szybko usunąć nawet największe zabrudzenia.
Jak bezpiecznie przeprowadzić czyszczenie dachu?
Planując mycie dachu, można zastanowić się, czy skorzystać z pomocy firm zajmujących się czyszczeniem pokryć dachowych, czy może wykonać mycie samodzielnie. W przypadku wybrania tej ostatniej opcji, należy się odpowiednio do tego przygotować, pamiętając, że czyszczenie dachu wymaga pracy na wysokości, dlatego czynności te zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych. Ważne jest zatem, aby mycie dachu odbyło się w bezpieczny sposób. Jak się do tego przygotować? Dobrze byłoby zaopatrzyć się w specjalne szelki i pasy bezpieczeństwa, które chronią przed upadkiem, zwłaszcza przy dachach skośnych. Ochronę przed upadkiem z dachu zapewnią także specjalne nakładki ochronne na obuwie, skutecznie uniemożliwiające poślizgnięcie się na pokryciu dachowym. Podczas mycia dachu należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas wchodzenia i schodzenia z dachu po drabinie. Drabina powinna być stabilnie przymocowana do podłoża. Najlepiej wykonywać te czynności w obecności innej osoby, która będzie asekurować nas podczas czyszczenia dachu. Lekceważenie ryzyka upadku z dachu może prowadzić do poważnych wypadków, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac.
Mycie dachów powinno odbywać się przynajmniej raz na pięć lat. Regularne mycie dachów pozwoli utrzymać jego estetyczny wygląd przez długie lata. Wykorzystując sytuację, warto przy okazji czyszczenia sprawdzić, w jakim stanie jest dach – czy nie trzeba podjąć czynności naprawczych, czy dach nie przecieka itp. Warto także przy okazji sprawdzić drożność rynien i stan elewacji budynku, ponieważ mocno zanieczyszczony dach może powodować powstanie zacieków na elewacji.
Artykuł powstał dzięki współpracy firmy ECO-PARA.