Dywan do salonu – nieoczywisty wybór

Pierwsze wrażenie jest podobno najważniejszym czynnikiem, który determinuje późniejszą ocenę danej osoby, miejsca lub sytuacji. Nie inaczej jest w przypadku wystroju naszego mieszkania. To, jak nasi znajomi (i my sami!) będziemy czuć się w naszym mieszkaniu, zależy w dużej mierze od pierwszej reakcji na zastane miejsce. Na pierwszy plan z pewnością wychodzi… dywan.

Modny dywan potrafi odmienić wygląd każdego salonu. Warto zatem wybrać taki dywan do salonu, który będzie dobrze komponować się w obecne już wyposażenie i umeblowanie, a także będzie pasować do stylu, na jaki postawiliśmy aranżując wystrój naszego salonu.

Jaki rodzaj dywany wybrać – sztuczny czy naturalny?

Zasadniczo istnieją dwa główne rodzaje materiałów, z których może zostać wykonany dywan do salonu. Jest ich oczywiście więcej, a one same dzielą się na podgrupy. Wydzielenie dwóch głównych rodzajów to jednak najprostszy sposób na systematyzację i omówienie tego elementu wyposażenia. W sklepach z akcesoriami domowymi znajdziemy dywany naturalne oraz te, które są wytworzone z materiałów sztucznych.

Jaki rodzaj dywanu wybrać i który sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

„Naturalne” dywany są wytwarzane najczęściej z wełny lub wiskozy, z domieszkami innych składników pochodzenia naturalnego. Warto pamiętać, że wełna będzie trudniejsza do czyszczenia i prania. Dywany naturalne zdają się być jednak bezkonkurencyjne jeżeli chodzi o wygląd, wygodę użytkowania i prestiż, jaki niesie za sobą posiadanie takiego wyjątkowego, acz zwykle droższego, dywanu.

Dywany wytworzone ze składników naturalnych będą mniej odporne w odniesieniu do ich syntetycznych „kuzynów”, ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcji i odporność włókien na ścieranie, wyrywanie i zniszczenia. Wykorzystanie syntetycznych składników w toku produkcji sprawia, że taki dywan będzie bezpieczny dla osób zmagających się z alergią (taką jak uczulenie na lanolinę).

Dywan do salonu – najciekawsze opcje kolorystyczne

Po zdecydowaniu jaki rodzaj dywanu wybrać, warto przejść do kwestii omówienia wersji kolorystycznych, które są niezmiernie popularne w obecnym sezonie. Najczęstszym wyborem do salonów jest biały dywan lub dywan szary. To najbardziej neutralne kolory, pasujące do większości stylizacji salonu i wyposażenia meblowego. Biel sprawdzi się niemalże wszędzie – jednakże powinniśmy jej unikać w szczególności wtedy, kiedy część naszego wyposażenia ma już barwę białą.

Jeśli wybierzemy zbyt jasny dywan nasze pomieszczenie straci blask i wszystkie elementy wnętrza będą się ze sobą zlewać, tworząc przytłaczającą, pustą przestrzeń. Szarość ma więcej zalet, niż biel. Nasz dywan dłużej będzie sprawiał wrażenie nowego, czystego i zadbanego. Ponadto szarość pasuje do niemal każdego mebla utrzymanego w delikatnym, minimalistycznym stylu. Dla osób, które cenią sobie nutę szaleństwa i szału, ciekawą opcją będzie zakup dywanu w nieco niecodziennej i nieoczywistej kolorystyce. Dywan zielony, na pozór nie pasujący do niczego, zaskakująco dobrze wyglądać będzie w salonie pełnym kwiatów i roślin.

Jeśli reszta mebli zostanie zachowana w stonowanej kolorystyce, efekt, jaki uzyskamy umieszczając taki dywan do salonu przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania. Podobnie jest jeżeli chodzi o… czerwony dywan. Wydawać by się mogło, że na taki dywan zdecydują się jedynie osoby bardzo odważne, otwarte na świat – nic bardziej mylnego. Czerwień współgra z bielą, czernią czy szarością sprawiając, że taki kolor dywanu jest świetnym rozwiązaniem, dodającym animuszu każdemu wnętrzu.

Wybór jest skomplikowany. Jaki rodzaj dywanu wybrać?

Nie sposób wymienić jeden konkretny rodzaj dywanów, który nada się do każdego salonu. Jest to kwestia bardzo indywidualna, z którą zmierzyć się musi każdy domowy „projektant wnętrz”. Są jednak dywany sprawdzone, które brylują na rynku już od dawna i cieszą się niegasnącą popularnością. Jednym z nich jest dywan shaggy. Świetnie nada się do każdego salonu. Najlepiej, jeżeli będzie umieszczony tuż w sąsiedztwie kanapy. Jest to dywan z umiarkowaną grubością runa, dlatego nie będzie sprawiać wrażenia „obciążającego” naszego salonu.

Powabniejszą i oryginalniejszą opcją jest dywan ze sznurka. Oryginalne wzornictwo umieszczone na okrągłym dywanie sprawdzi się znakomicie np. pod szklanym stołem lub w centralnym punkcie salonu. Dywan skandynawski zaś to połączenie kilku stylów. Klasyczny, prostokątny kształt ozdobiony wymyślnymi wzorami w stylu skandynawskim, to coraz częstszy widok na posadzkach nowoczesnych salonów. Dla osób, które cenią sobie niezrównaną wygodę i komfort wybór może być tylko jeden – dywan pluszowy. Jest tak miękki i puszysty, że bez problemu można na nim leżeć. Co ważne – nie traci on na swojej elegancji, dlatego nada się do większości salonów. Jaki rodzaj dywanu wybrać? – wybór jest nieoczywisty i trudny. Najważniejsze wydaje się jednak odpowiednie dobranie materiału, koloru i stylu – tak, aby „nie gryzł” się z dotychczasową aranżacją salonu. Jeśli szukasz dywanów do swojego mieszkania koniecznie sprawdź ofertę sklepu Castorama pod adresem:
https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wykonczenie-podlogi/dywany.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *