Docieplanie strychu pianką poliuretanową – co warto wiedzieć?

Bez względu na to, czy strych w budynku jest miejscem użytkowym, czy nie, warto zadbać o izolację tej przestrzeni. Eksperci wyliczają, że brak zabezpieczenia tego elementu może skutkować utratą nawet kilkudziesięciu procent ciepła! Warto więc zdecydować się na ocieplenie poddasza np. za pomocą piany poliuretanowej, która cieszy się coraz większą popularnością. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tym materiale.

Brak mostków termicznych

Jedną z najważniejszych kwestii w kontekście ocieplania poddasza za pomocą piany PUR jest brak ryzyka powstawania mostków termicznych, czyli nieszczelności, przez które „ucieka” ciepło. Odpowiedzialny za tę właściwość jest m.in. sposób montażu, dzięki któremu wszystkie przestrzenie i zakamarki strychu zostają szczelnie wypełnione oraz równomiernie pokryte.

Szybka instalacja

Kolejnym atutem termomodernizacji stropów za pomocą pianki poliuretanowej jest niezbyt czasochłonna instalacja. Nawet w przypadku sporych wymiarów poddasza, taki remont zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 2 dni, a izolację można niemalże natychmiast zabudować. Warto jednak podkreślić, że montażu izolacji nie powinno wykonywać się samodzielnie – to zadanie warto powierzyć specjalistom (takim jak m.in. https://www.tech-spray.eu/oferta/docieplanie-poddasza-pianka-2), którzy zagwarantują najwyższą jakość wykonanej usługi.

Bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska

Nie bez powodu piankę PUR określa się mianem ekologicznego tworzywa. Jest ona nie tylko bezpieczna dla zdrowia, ale również nie wpływa negatywnie na środowisko. Za jej przyjazny dla otoczenia charakter odpowiada m.in. sposób produkcji (w procesie wytwarzania nie biorą udziału szkodliwe gazy źle oddziałujące na warstwę ozonu) oraz możliwość poddania recyklingowi. Nie ma więc powodów do obaw, że ocieplone nią poddasze będzie generowało niebezpieczeństwo.

Stosunkowo niewielki montażu

Choć trudno o jednolity cennik, biorąc pod uwagę oszczędności na ogrzewaniu, które przyniesie izolacja pianą pur, koszt jej montażu jest stosunkowo niski. Ceny wahają się zazwyczaj w od 45 zł do 80 zł za 100 m2, a różnice w kosztach są uzależnione od wielu czynników. Są to między innymi: grubość warstwy pianki, rodzaj materiału, symetria i konstrukcja stropu czy lokalizacja obiektu.

***

Nie ulega wątpliwości, że ocieplenie poddasza pianką poliuretanową może przynieść szereg korzyści. Taka termoizolacja to nie tylko inwestycja na długie lata i spora oszczędność na ogrzewaniu, ale również doskonała ochrona przed hałasem i zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *