Sprawne ograniczniki przepięć mogą zostać uznane za standardowy element wyposażenia współczesnego domu. Z uwagi na ogromną ilość sprzętów elektronicznych, jakie mieszczą się w przeciętnym mieszkaniu, spięcie, uderzenia pioruna czy inne, nieprzewidziane wypadki, mogą doprowadzić do ogromnych strat materialnych. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że znaczna część ich majątku to właśnie rozmaite sprzęty RTV/AGD, komputery osobiste i tym podobne sprzęty, które tak naprawdę zawsze są dotknięte pewnym ryzykiem uszkodzenia z uwagi na zaburzenia w przepływie prądu.
Dlaczego posługujemy się ogranicznikami przepięć?
Zabezpieczenia przed prądem następczym wywołanym przepięciem układu nie są nowym wynalazkiem. Tak naprawdę, urządzenia te, w takiej lub innej formie, towarzyszyły nam już od dość dawna. Rzecz jasna, są one nieustannie rozwijane – co roku pojawiają się na rynku nowe modele, które posiadają wiele usprawnień w porównaniu do swoich poprzedników. Nawet jeśli nasz dom posiada pewien zakres zabezpieczeń, warto od czasu do czasu skontrolować, w jakim stanie są zamontowane w układzie ograniczniki przepięć i w razie potrzeby dokonać wymiany sprzętu na nowy.
Zakup nowego urządzenia, w zależności od wybranego modelu, rozmiaru i innych parametrów technicznych, zazwyczaj stanowi wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest to dość duży rozrzut cen, lecz ma on bezpośredni związek z wydajnością poszczególnych urządzeń. Należy mieć na uwadze, że zakup ogranicznika przepięć, który jest zwyczajnie niedostosowany do potrzeb naszego domu, po prostu mija się z celem – zbyt słaby model nie poradzi sobie z tak dużym nakładem energii.
Co warto wiedzieć przed zakupem ogranicznika przepięć?
Nie ulega wątpliwości, że zakres produktów, na które zazwyczaj natkniemy się w sklepie, jest dość szeroki. Osoba nieobeznana z tego typu urządzeniami może być nieco zmylona, dlatego warto wyjaśnić sobie, jakie rodzaje ograniczników przepięć zazwyczaj się wyróżnia.
Wydzielić można tu trzy grupy:
- Ograniczniki odcinające – Tanie, łatwe w montażu i niezawodne. Tego typu zabezpieczenia to podstawa dla każdego domu. Niestety, ich wadą jest występowanie prądy następczego oraz podatność na czynniki środowiskowe.
- Ograniczniki ograniczające – Modele ograniczające są sprawne i precyzyjne, lecz nie zawsze radzą sobie z intensywnym prądem piorunowym.
- Ograniczniki kombinowane – Jest to połączenie dwóch pozostałych typów ogranicznika i próba wzajemnego zlikwidowania ich ograniczeń. Jako zintegrowane urządzenia, zapewniają one kompleksową ochronę dla całego układu.
Reasumując, jeśli poświęci się nieco czasu na zapoznanie się z dokładną specyfikacją poszczególnych modeli, z pewnością będzie się zadowolonym z ostatecznego zakupu – aby znaleźć produkt dopasowany do własnych potrzeb, wystarczy dokładnie przejrzeć aktualne oferty!