Czy warto zapłacić więcej? Najdroższe dzielnice z mieszkaniami w Szczecinie

O tym, gdzie warto zamieszkać, pisaliśmy już w artykule “Dzielnice Szczecina – Gdzie warto zamieszkać?”. Skupiliśmy się jednak na jak najbardziej ogólnym przedstawieniu dzielnic i osiedli. W tym miejscu chcielibyśmy bardziej szczegółowo przyjrzeć się tym najdroższym lokalizacjom i odpowiedzieć na pytanie, czy warto zapłacić więcej? Wybraliśmy pięć najdroższych osiedli w Szczecinie i przyjrzymy się poszczególnym parametrom. Spróbujemy odnaleźć źródła wyższych cen. Zastrzegamy jednak, że nie jest możliwe wyznaczenie wszystkich czynników, gdyż rynek jest zmienny.

Przy pozostałych warunkach niezmienionych, wzrost popytu na dane dobro powoduje wzrost ceny tego dobra. Problem w tym, że mieszkania nie spełniają warunku homogeniczności, to znaczy: mieszkanie nie jest równe mieszkaniu. Każde mieszkanie posiada inny zbiór walorów, które przez różnych ludzi są postrzegane za mniej lub bardziej wartościowe (albo mniej lub bardziej uciążliwe). Poza tym, oprócz podstawowych potrzeb, które zaspokaja posiadanie danego mieszkania (np. posiadanie dachu nad głową, bezpieczeństwo, miejsce noclegu), występuje jeszcze szereg innych potrzeb, które wpływają na subiektywne postrzeganie mieszkania na bardziej wartościowe (estetyka wnętrza i okolicy, dostępność innych dóbr w pobliżu, potrzebnych do zaspokajania innych potrzeb – np. sklepy, przedszkola, szkoły). Za ceny mieszkań odpowiada oczywiście szereg innych czynników (np. wliczenie kosztów powstania lub utrzymania takiego mieszkania).

Dlatego nawet przy założeniu istnienia dwóch identycznych mieszkań, ale w różnych miejscach, jego wartość będzie postrzegana inaczej, na podstawie innych czynników. Popyt na mieszkanie w konkretnym miejscu nie musi (ale może) wynikać ze specyficznych właściwości danego mieszkania, ale wartość nadają mu czynniki niespecyficzne, które można powiązać z atrakcyjnością danego osiedla, w którym ten dom się znajduje.

Dlatego właśnie celowo zostaną przez nas pominięte ogólne specyficzne właściwości mieszkań i skupimy się na źródłach atrakcyjności danych osiedli.

A oto pięć osiedli w Szczecinie, w których występują najwyższe ceny mieszkań (uwzględniono przeliczenie przeciętnej ceny za metr kwadratowy):

  • Bukowe-Klęskowo,
  • Warszewo,
  • Gumieńce,
  • Międzyodrze-Wyspa Pucka,
  • Pogodno.

Największym wspólnym mianownikiem, którym możemy objąć te osiedla jest to, że są to wyjątkowo czyste i schludne oraz bezpieczne okolice. Okolica jest bardzo zadbana pod względem architektonicznym. Mieszkańcy tych osiedli chwalą sobie sąsiedztwo.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertami na mieszkania w Szczecinie w portalu dobryadres.pl

One thought on “Czy warto zapłacić więcej? Najdroższe dzielnice z mieszkaniami w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *