Co wpływa na dobrą wentylację w domu? Nawiewniki okienne, wywietrzniki, wentylator

Prawidłowy system wentylacji w domu to nie tylko świeże powietrze i lepsze samopoczucie, ale także zmniejszenie ryzyka występowania pleśni, grzybów. Dlatego zobacz, co wpływa na dobrą wentylację w domu, a także jak poprawić jakość powietrza.

Wentylacja – co musisz wiedzieć. Jak rozpoznać złą wentylację?

Dzięki systemom wentylacji możliwe jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza w sposób ciągły. Dlaczego jest to ważne? Z kilku powodów. W mieszkaniu, domu gromadzą się różne substancje wydzielane z mebli bądź innych elementów wyposażenia, obecny jest kurz, pyły, roztocza – a to wszystko wdychasz ty i pozostali domownicy. Przy braku wentylacji, zwiększa się wilgotność, co wpływa na rozwój pleśni, która może tworzyć się na ścianach, artykułach spożywczych. Wentylacja zapewnia też bezpieczne korzystanie z urządzeń domowych, takich jak kuchenki gazowe, kominki, podgrzewcze wody.

A gdy brakuje świeżego powietrza, można zauważyć pogorszenie samopoczucia – występuje senność, osłabienie, a nawet ból i zawroty głowy.

Jak rozpoznać słabą wentylację? Mogą występować u ciebie objawy opisane powyżej, chociaż to często jest bagatelizowane, za przyczynę uznaje się zmęczenie, stres. Dlatego najlepiej szukać materialnych dowodów jak skraplająca się para wodna na szybach. Jest to naturalne tylko wtedy, gdy występują duże różnice temperatur (na zewnątrz panuje mróz, a w środku działa mocne ogrzewanie). W innym wypadku wszystkiemu winna jest zła wentylacja. Na ten problem wskazywać może również długo schnące pranie, a także krople wody przez długi czas utrzymujące się na kafelkach. Natomiast najbardziej widocznym objawem słabej wentylacji jest wykwit pleśni oraz grzybów na ścianach.

Jak temu zapobiegać? Jest kilka sposobów, o których zaraz napiszemy. Należy pamiętać, że wentylacja w domu to często wiele elementów, które przejrzysz na schiedel.com/pl. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy instalacja jest dobrze zaprojektowana, warto skonsultować się ze specjalistami.

Nawiewniki/wywietrzniki okienne

Jedną z podstawowych kwestii, o jaką należy zadbać, są nawiewniki okienne. Często są one fabrycznie montowane, aczkolwiek można też kupić okna, które są całkowicie szczelne. I choć zwiększa to efektywność ogrzewania, nie będzie to dobre ani dla ciebie, ani dla twojego mieszkania, domu.

Gdy jesteś w takiej sytuacji, możesz samodzielnie zamontować nawiewniki, i to nie tylko na oknie. Mogą znajdować się na ścianie, pod sufitem lub nad grzejnikami. Ta druga opcja jest o tyle ciekawa, że wtedy napływające, zimne powietrze, będzie od razu ogrzewane.

Wentylator

Innym sposobem na poprawę wymiany powietrza jest stosowanie wentylatorów. Najczęściej mówi się o urządzeniu wymagającym podłączenia do źródła prądu, które zwiększa cyrkulację powietrza. Stosowany jest głównie latem, gdy jest gorąco, duszno, można odnieść wrażenie, że powietrze „stoi”. Oprócz tego są też wentylatory kanałowe, montowane w ścianie. Najczęściej wykorzystuje się je w kuchni bądź w łazience. Mogą być stosowane z innymi systemami wentylacji.

Systemy wentylacji mechanicznej

Poprzednie sposoby są stosunkowo tanie, łatwe w montażu. Jednak największą skuteczność wykazują systemy wentylacji mechanicznej. Wyróżnia się kilka jej typów:

  • wentylację mechaniczną wywiewną;

  • wentylację mechaniczną nawiewną;

  • wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną;

  • wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną z odzyskiem ciepła (rekuperację).

We wszystkich tych przypadkach wymiana powietrzna jest wymuszona, następuje na skutek działania urządzeń wentylacyjnych. Dzięki temu można mieć pełną kontrolę nad jakością powietrza w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *