Architektura wnętrz – najpopularniejsze style w naszych wnętrzach

Nasze mieszkania są niejako odzwierciedleniem nas samych. Dobrze zaaranżowany styl potrafi zmienić pomieszczenie w luksusową oazę, podkreślić jego atuty i ukryć braki, a także wprowadzi smak i elegancję. Oto przegląd kilku najpopularniejszych stylów architektonicznych ostatnich lat.

Styl industrialny

Ten styl to przede wszystkim duże przestrzenie i surowy charakter. Inspirowany fabrykami i maszynami, wykorzystuje metal, stal i beton. Im bardziej odkryte ściany, surowy stan, cegły – tym lepiej! Styl industrialny to również umiłowanie do widocznych instalacji i kabli, które pełnią funkcję dekoracyjną.

Decydując się na styl industrialny, decydujemy się na duże, otwarte przestrzenie. Najlepiej sprawdzą się tu duże salony połączone z kuchnią. Dominują kolory związane z fabryką: czernie, szarości i złota oraz odcienie miedzi. Ważnym elementem wnętrza w wystroju industrialnym jest także oświetlenie. Lampy różnej wielkości, najlepiej z odkrytymi przewodami i długimi łańcuchami z metalu, sprawdzą się tu idealnie!

Industrial to wolność i kunszt.

Źródło: Unsplash

Styl klasyczny

Nasz wierny, pewny styl klasyczny… Do tej pory cieszy się dużą popularnością i nic w tym dziwnego. Ludzie kochają go za elegancję i smak. Do tego stylu pasuje dobrej jakości drewno, ale nie tylko. Można sięgnąć również po kamień i skórę.

Charakterystyczne dla tego stylu są stonowane barwy, porządne meble, a także elementy zdobnicze w kolorach złota i srebra. Raczej unika się w nim kontrastów i zbyt mocnych akcentów, choć oczywiście dobrze dobrane, mogą ubogacać przestrzeń. Sprawdzi się w nim dobrze parkiet lub podłoga z kamienia.

Źródło: StudioLOKO

Skandynawski minimalizm

To przede wszystkim dużo bieli i dużo drewna. Styl ten stawia mocno na funkcjonalność i minimalizm. Nie znajdziemy tu bogato zdobionych ornamentów. Zamiast tego, postawmy na zestawienia szarości i czerni z bielą i naturalne materiały, takie jak len czy bawełna.

Z racji na zimny klimat i ograniczony dostęp do Słońca, Skandynawia stawia na obecność koców, pledów, poduszek, jednak ogranicza ilość zasłon w oknach. Ten styl to połączenie minimalizmu z przytulnością.

Źródło: Unsplash

Styl rustykalny

Styl rustykalny to prostota, wiejskość, drewno i kwiaty. Wprowadza klimat sielskości, jest blisko natury. Meble są postarzane, a dominującym materiałem jest jasne drewno. Jeśli chodzi o dodatki, należy wykazać umiar. Dominują zdobienia ludyczne, folkowe, delikatne barwy i spokój. Dobrze sprawdzą się elementy z koronki i nawiązujące do motywów roślinnych oraz zwierzęcych.

Styl vintage

Tutaj znajdzie się miejsce na wszystkie ciekawe i mało spotykane dzisiaj meble i bibeloty. Odwoływanie się do minionych dekad jest bardzo modne. Wszystko, co kiedyś królowało na salonach, może znaleźć się w pomieszczeniu, choć oczywiście z umiarem. Styl ten najlepiej widoczny jest, gdy nie ma go zbyt wiele. Warto łączyć elementy vintage ze stylem nowoczesnym, który sprawia, że wnętrze jest świeże i ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *