Zastosowanie pomp wyporowych w codziennych aplikacjach

Pompa pneumatyczna to trwałe urządzenie przeznaczone do wielu aplikacji. Pomp wyporowych używa się w przypadku konieczności transportu substancji gęstych czy agresywnych, nawet takich jak kwasy. Wśród pomp pneumatycznych wyporowych wyróżnia się modele tłokowe oraz membranowe, które posiadają inne elementy robocze, tj. tłok lub membranę.

Pompa wyporowa odpowiada za transport cieczy w instalacji. Urządzenie to działa na zasadzie wytworzenia różnicy ciśnień pomiędzy częścią ssawną oraz tłoczną. Z kolei element roboczy w postaci tłoka lub membrany, w zależności od modelu pompy (czy jest to pompa tłokowa czy membranowa), przemieszcza media w układzie. Wśród substancji transportowanych przez pompę wyróżnia się różnego rodzaju ciecze oraz kleje, farby i substancje posiadające dużą gęstość. Ponadto, odpowiednie wykonanie umożliwia wykorzystanie pompy wyporowej przy bardziej wymagających mediach, również agresywnych chemicznie czy do detergentów i kosmetyków. Pompy pneumatyczne znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym do transportu soków, zup lub wsadów z owoców. Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów są specjalne pompy do szamba i wody czystej oraz brudnej w aplikacjach wodno-ściekowych (głównie pompy membranowe). Urządzenia te są także przeznaczone do przesyłu substancji ropopochodnych w sektorze energetycznym bądź rafineryjnym (przemysł paliwowy). Dzięki napędowi pneumatycznemu, pompy wyporowe są iskroodporne. Wpływa to na zwiększone bezpieczeństwo pracy w branżach zagrożonych zapłonem substancji.

 

Do poprawnego działania pompy wyporowej wymagane jest zapewnienie odbioru medium z układu. W przeciwnym przypadku, narastająca ilość nie odebranej substancji może wywołać wzrost ciśnienia, a to skutkuje przeciążeniem urządzenia i finalnie jego uszkodzeniem. Jednym ze stosowanych rozwiązań chroniących przed niebezpieczeństwem przeciążenia jest montaż zaworów bezpieczeństwa. Zawory sprężynowe bezpieczeństwa, zwany również zaworami przelewowymi, otwiera się, gdy ciśnienie panujące w tłocznej części układu osiąga wyższy poziom niż odgórnie określony jako bezpieczny. W przypadku pomp wyporowych zasilanych pneumatycznie nie jest to wymagane. Po wyrównaniu się ciśnień po stronie ssawnej i tłocznej pompa zatrzyma się. Po ponownym zapewnieniu odbioru medium pompa ponownie się uruchomi.

Pompy wyporowe instalowane są w wielu zakładach przemysłowych czy produkcyjnych. Ich prawidłowy montaż oraz efektywna praca zależą od poprawnego dopasowania modelu pompy do aplikacji. W celu odpowiedniej selekcji pompy pod dane zastosowanie, należy określić parametry takie jak konieczna do poprawnej pracy wydajność urządzenia, wysokość podnoszenia, moc, ciśnienie pracy lub strumień przepływu. Pod uwagę należy również wziąć budowę pompy, w tym jej materiał, rodzaj uszczelnienia, a także medium, z jakim urządzenie będzie pracować i warunki otoczenia. Dopasowanie danej pompy wyporowej do środowiska zewnętrznego pomaga przeciwdziałać niepożądanym zjawiskom jak powstanie suchobiegu przyczyniającego się do awarii pompy czy pojawieniu się nadciśnienia w układzie. Brak serwisu oraz konserwacji pompy, a także wybranie nieodpowiednich elementów osprzętu również oddziałują na jej szybsze zużycie. Na niższą żywotność pompy wyporowej ma też wpływ jej przewymiarowanie. Za dużo wolnej przestrzeni w układzie skutkuje zwiększonymi wibracjami pompy pneumatycznej, jej podwyższoną energochłonnością oraz podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia usterek.

Pompy przemysłowe wyporowe wraz z osprzętem oraz innymi rozwiązaniami z zakresu pneumatyki, kupisz na www.pneumat.com.pl – polskiej platformie zakupowej dla firm należącej do Grupy Pneumat. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *