Te narzędzia powinien znać nie tylko majsterkowicz. Które warto posiadać?

Bez względu na to, czy właśnie planujesz remont domu, czy chcesz złożyć meble w garderobie, powinieneś zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Są sprzęty, które znać (i posiadać) powinien każdy, nawet, jeśli nie jest pasjonatem majsterkowania.

Co jakiś czas warto zrobić przegląd swojej skrzynki z narzędziami. Są sprzęty, które obowiązkowo powinny się w niej znaleźć. Które warto wybrać? My stawiamy na takie, które przydadzą się w każdym gospodarstwie domowym. Nawet, jeśli do tej pory ich nie używałeś, na pewno słyszałeś ich nazwy. Co wpisać na listę zakupów?

Drobne, ale niezbędne

Są przedmioty, które możemy zastąpić np. wkładem do długopisu lub aplikacją w telefonie, ale mimo wszystko, warto mieć je w „oryginalnej” wersji. To m.in.:

  • Ołówek stolarski – kosztuje stosunkowo niewiele, a znacznie ułatwia pracę. Jest niezbędny w każdym przydomowym warsztacie. Używany jest niemalże do każdej pracy, od cięcia wykładzin dywanowych, przez projektowanie i tapicerowanie mebli, po układanie glazury,
  • Poziomica, którą można użyć w wielu pracach modernizacyjnych i remontowych w domu i nie tylko, np. gdy chcemy zamontować parapet lub półkę, przy wylewce samopoziomującej. Na rynku dostępne są zwykłe, manualne, lub elektroniczne (te są znacznie droższe),
  • Zwijana miara – kosztuje niewiele, a to jeden z bardziej potrzebnych i uniwersalnych sprzętów. Miarki zazwyczaj mają do siedmiu metrów. Można je wszędzie ze sobą zabrać, ponieważ wiele z nich ma specjalne uchwyty, dzięki którym można je przyczepić np. do spodni,
  • Nożyk tapicerski lub inny składany nożyk z chowanym ostrzem. Na rynku istnieje wiele nożyków z różnym przeznaczeniem, jednak nawet takie standardowe świetnie poradzą sobie z przycięciem wykładziny, tapety, foli, czy innych materiałów. Nożyk jest szczególnie przydatny wszędzie tam, gdzie niezbędne jest docięcie czegoś na wymiar – czyli praktycznie w każdym domu. Większość z nich posiada antypoślizgowy nóż z ostrzem trapezowym.

Narzędzia, których nazwy na pewno znasz

Są przedmioty, które może i nie wiemy, jak wyglądają, ale ich nazwy obiły nam się o uszy. To narzędzia, które mogą nam się przydać w domu. O czym mowa? To m.in. imbus, czyli klucz imbusowy. Jest to rodzaj klucza trzpieniowego, którego przekrój wygląda jak sześciokąt foremny. Służy do odkręcania lub dokręcania śrub bez łba lub takich, w których średnica łba jest tylko niezauważalnie większa od średnicy gwintu, przy jednoczesnym ograniczonym dostępie do śrub. Na pewno znasz też „francuza”, czyli klucz francuski. Kosztuje niewiele, a dzięki niemu możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy. Nie będziesz musiał posiadać w swoim warsztacie kluczy w każdym rozmiarze, ponieważ klucz francuski sprawdzi się jako doskonały zamiennik wielu z nich. „Żabka” to kolejny klucz, który może się przydać w domowym zaciszu. To nic innego, jak klucz nastawny, który najczęściej sprawdza się w pracach hydraulicznych.

Kolejną „dziwną” nazwą, którą mogłeś słyszeć, jest „lisi ogon”. To potoczna nazwa piły szablastej, którą można wykorzystać w wielu domowych renowacjach.

Co jeszcze warto posiadać?

W domowym zestawie narzędziowym obowiązkowe są także śrubokręty, kombinerki czy młotek. Śrubokręty to „must have” każdego majsterkowicza. Warto kupować te, które wykonane są z bardziej trwałych i wytrzymałych na uszkodzenia materiałów, ponieważ wtedy posłużą na lata. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup wkrętarki, znacznie ułatwi nam na przykład skręcanie mebli. Z kolei kombinerki posłużą nie tylko do wyciągania gwoździ, ale również do przytrzymania drobnych elementów, zastępując użycie imadła. O zaletach młotka nie musimy mówić, wbijemy nim nie tylko gwoździe w ścianę, zbijemy meble. Wybierając młotek, postawmy raczej na ten lżejszy, znacząco ułatwi nam pracę.

W domu wielokrotnie przyda się także wiertarka. To większy zakup, ale na lata. Wiertarka to prawa ręka każdego domowego majsterkowicza. Będzie pomocna przy wywierceniu dziur na kołki, które umożliwią np. powieszenie półki, przy skręcaniu mebli lub montowaniu uchwytów. Pamiętaj, aby wybierać sprzęt do potrzeb, jeśli musisz wiercić w zbrojonych ścianach, zainwestuj w wiertarkę z udarem.

Poradę dostarczył profesjonalny sklep z narzędziami Tooles.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *