Sposoby na ocieplenie balkonu

Balkon to świetna opcja ze względu na to, że pozwala swobodnie wyjść na świeże powietrze i to bezpośrednio z salonu, bez konieczności opuszczania domu. Można go urządzić zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami, a nawet zabudować. Bardzo ważne w przypadku każdego balkonu jest odpowiednie ocieplenie go. Właściwa termoizolacja balkonu to podstawa, jeśli chce się uniknąć problematycznych mostków termicznych. Powodują one ucieczkę ciepła, a to z kolei obniża komfort życia i zwiększa koszty ogrzewania budynku. Zadbać należy o dobranie odpowiednich materiałów budowlanych i fachowe wykonanie izolacji.

Dlaczego ocieplanie balkonu jest konieczne?

Pomimo tego, że balkon jest częścią zewnętrzną, należy zadbać o kwestie termoizolacyjności. Przez balkon może uciekać ciepło, jeśli nie zniweluje się mostków termicznych. Dzieje się to nie tylko przez drzwi i okna, dlatego ocieplenie balkonu to podstawa. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z większymi kosztami ogrzewania. Utrata ciepła wpłynie na temperaturę w pomieszczeniach, przyczyni się do ich wychładzania i to nawet przy zamkniętych oknach. Kolejnym problemem jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza i ryzyko rozwoju chorobotwórczych pleśni ze względu na podniesioną wilgotność. Można jednak tego uniknąć, wykonując prawidłową paro- i hydroizolację. W pozbyciu się mostka termicznego pomogą wkładki termiczne wykonane ze styropianu czy styroduru.

Jak ocieplić balkon, o czym pamiętać?

Najczęściej wybieranym materiałem do ocieplenia balkonu jest styropian, ale na tym możliwości się oczywiście nie kończą. Występuje on w wersji EPS i XPS. Pierwszym można ocieplić balkon od spodu i czoła, natomiast styropianem XPS zaleca się pokryć płytę balkonu. Styropian jest lekki, powszechnie dostępny i tani, ale zdecydowanie lepszym materiałem do ocieplenia balkonu będzie styrodur. Na jego korzyść przemawia wysoka odporność na działanie wilgoci i szeregu niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku styroduru wystarczy mniej materiału do uzyskania optymalnej grubości izolacji na balkonie niż w przypadku używania styropianu.

Materiałami do izolacji balkonu mogą być szlam mineralny, pianka poliuretanowa, maty i taśmy uszczelniające. Zaleca się stworzyć warstwę izolacyjną mającą około pięciorga centymetrów grubości. Warstwę ocieplenia należy zamontować między warstwą izolacji a drugą warstwą wylewki. Podstawą każdego balkonu jest płyta betonowa, a następnie wylewka naprawcza ze spadkiem. Kolejne warstwy tworzą: izolacja, druga warstwa wylewki, siatka zatopiona w wylewce, klej do płytek, płytki i obróbka blacharska z kapinosem. Obróbka balkonu musi zostać uszczelniona taśmą, a między płytkami i cokolikami powinno się zamontować sznur dylatacyjny. Pamiętać należy też o tym, aby balkon miał spady, co umożliwia swobodne spływanie wody z posadzki.

Ocieplenie balkonu krok po kroku – jak zrobić to prawidłowo?

Przed przystąpieniem do wykonania termoizolacji balkonu, należy dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich zanieczyszczeń. Izolację zawsze wykonuje się po usunięciu starej warstwy podłogowej. Powierzchnia musi zostać wyrównana, wszelkie ubytki należy uzupełnić za pomocą zaprawy montażowej. Można potem przejść do wykonania gładzi, wystarczy warstwa pięciocentymetrowa. Warto też wzmocnić ją, zatapiając w niej siatkę do wylewek. Na koniec pozostaje zagruntować podłoże środkiem bitumicznym. Bardzo ważne będzie też wykonanie warstwy hydroizolacyjnej, aby balkon był odporny na działanie opadów atmosferycznych – nie będzie trzeba przejmować się nawet obfitymi ulewami. Jedną z warstw ocieplenia jest izolacja przeciwwilgociowa np. papa klejona na zimno lub termozgrzewalna. Można też zdecydować się na płynną membranę, która jest niezwykle wytrzymała, wnika we wszystkie szczeliny, tworzy gładką powierzchnię.

Kolejnym krokiem będzie nałożenie warstwy izolacyjnej po dwóch stronach balkonu – na dole i na górze. Wystarczy przykleić styrodur za pomocą kleju poliuretanowego przeznaczonego do płyt XPS. Potem można przejść do zamontowania profili okapowych, co uszczelni dodatkowo balkon od frontu. Konieczne będzie też wykonanie drugiej warstwy gładzi na siatce do wylewek o grubości trzech centymetrów. Warto też zdecydować się na obróbkę blacharską, aby zapobiec przeciekaniu wody pod spód płyty balkonowej. W tym celu można użyć kapinosów lub profili wykonanych z aluminium i wyposażonych w okapnik. Na balkonie nie może też zabraknąć orynnowania. Ostatnim krokiem będzie wykończenie balkonu za pomocą płytek czy desek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *