Na co zwrócić uwagę wybierając dom tani w budowie?

Posiadanie własnego domu z działką jest celem do którego wiele osób dąży. Koszt budowy domu wolnostojącego nierzadko wiąże się z koniecznością zaciągnięcia zobowiązania na kilkadziesiąt lat. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest podjęcie decyzji o budowie domu taniego w budowie, którego łączny koszt będzie porównywalny do zakupu mieszkania o dwukrotnie mniejszej powierzchni użytkowej. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na dom tani w budowie?

Kluczowy element – bryła budynku

Jednym z kluczowych elementów wpływających na koszt budowy domu jest bryła budynku. Najlepszym rozwiązaniem będą budynki minimalistyczne, osadzone na planie prostokąta o regularnych kształtach. Szukając oszczędności warto zrezygnować z rozmaitych detali architektonicznych, wykuszy oraz lukarn, dzięki czemu koszt materiałów budowlanych oraz samej robocizny może się znacząco zmniejszyć. Prosta bryła przyczyni się także do dużych oszczędności w przyszłości. Z uwagi na niewielką ilość mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło, ogranicza się potencjalne koszty ogrzewania. Tani budynek jednocześnie nie musi być niewielkich rozmiarów, wszystko zależy od odpowiednio dobranego projektu oraz rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń.

Typ dachu – jaki wybrać?

Przed wyborem rodzaju dachu warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy na danym obszarze. W przypadku wyboru dachu na dom najważniejsza zasada brzmi: im prościej tym taniej. Budując bliźniaka musisz pamiętać o uzgodnieniu pokrycia dachowego z właścicielem drugiej części budynku. Najlepszym rozwiązaniem ograniczającym koszty budowy będą dachy dwuspadowe lub płaskie. W przypadku tych pierwszych warto zrezygnować całkowicie lub ograniczyć ilość okien dachowych oraz lukarn, które mogą powodować powstawanie mostków termicznych i znaczne straty ciepła.

Domy szeregowe i bliźniaki – prosty sposób na spore oszczędności

Decydując się na budowę domu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej pierwszą oszczędnością jest mniejszy koszt zakupu gruntu, który dzieli się z reguły na dwie sąsiadujące ze sobą rodziny. Ten typ nieruchomości jest doskonałym rozwiązaniem dla osób marzących o własnym domu, które jednocześnie chcą maksymalnie ograniczyć koszty budowy. Budowa nowego domu szeregowego i bliźniaka to przede wszystkim oszczędności takie jak:

  • brak konieczności wykonywania izolacji cieplnej jednej ze ścian domu,
  • możliwość podzielenia części kosztów związanych z przyłączami oraz budową (np. ogrodzenia) na dwóch właścicieli,
  • niższe koszty eksploatacji, w tym przede wszystkim ogrzewania,
  • większy metraż powierzchni użytkowej za mniejszą cenę (niż w przypadku domu wolnostojącego).

Co ważne, tego typu domy zapewniają nie tylko prywatność ale też duży stopień komfortu. Zwiększają też poziom bezpieczeństwa i zmniejszają ryzyko włamań do nieruchomości w przypadku wyjazdów jednych z właścicieli.

Z czego warto zrezygnować budując tani dom?

Duże koszty nieruchomości generowane są przez budowę piwnicy oraz garażu zarówno w bryle budynku jak i wolnostojącego. Dlatego szukając oszczędności warto zrezygnować z tych dwóch elementów. Piwnica może podnieść koszty budowy domu nawet o 30%, zwłaszcza, jeśli budowa realizowana jest na prostej i równej działce, gdzie nie występują tereny podmokłe. Piwnica ponadto zwiększa koszty eksploatacji budynku, przyczyniając się do większych kosztów ogrzewania o kilkanaście procent w skali roku.

Najtańszym rozwiązaniem na przechowywanie pojazdu jest umieszczenie obok domu gotowej wiaty. Decydując się na garaż należy pamiętać, że wolnostojący może wygenerować koszty większe nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych niż w przypadku garażu umieszczonego w bryle budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *