Moda na retro powraca – poznaj aranżacje inspirowane PRL-em, ale w dobrym stylu

Czy pamiętasz jak wyglądały wnętrza z lat 70-tych czy 80-tych. Jeśli nie, to odsyłamy do seriali takich jak choćby „Alternatywy 4”, choć tu akurat bywało kuriozalnie. Jednak o niedoróbkach czy dziwnych rozwiązaniach mówić nie będziemy, a skupimy się na stylowych aranżacjach inspirowanych PRL-em. Na co warto się zdecydować? Oto nasze propozycje.

Jak wyglądało wnętrze mieszkania w czasach PRL?

Na pewno jedno co łączyło czasy PRL to trudność w dostępie do materiałów, którą obecnie trudno sobie wyobrazić. Zatem jeśli udało się kupić parkiet, to wykańczało się nim podłogi w całym domu. Często wnętrza były do siebie podobne, bo różnorodność była dostępna tylko dla nielicznych. Już od wejścia dom witał nas tradycyjnymi pawlaczami. Wiszące szafki w przedpokoju były bardzo popularne. W salonie bardzo często stał duży piec kaflowy, oczywiście częściej w domach niż w mieszkaniach. Meble wypoczynkowe były raczej masywne i siermiężne, ale trwałości nie można było im odmówić. W łazienkach królowała zielona glazura, a kuchnie często miały formę aneksów. Akurat ta ostatnia aranżacja, ale w nieco większej skali obecnie często jest kopiowana. Zamiast ścianki czy półścianki wybiera się obecnie otwartą przestrzeń. Turecki dywan był prawdziwym towarem luksusowym, chętnie eksponowanym. Jego trzepanie było często powtarzanym rytuałem, a kiedy nikt nie trzepał dywanu, na trzepakach przed blokami huśtały się dzieci. Na połyskującej meblościance w salonie eksponowane były kryształy i gliniane naczynia. Bardziej niż tradycyjne łóżka popularne były tapczany, leżanki albo amerykanki.

Ściany inspirowane PRL – czyli boazeria w nowocześniejszej odsłonie lub płytki ścienne do domu

Nie należy się oszukiwać styl czasów PRL trudno nazywać wykwintnym, gdyż w domu znajdowało się to, co udało się dostać w sklepie. Nie można go też nazwać minimalistycznym, bo często bywał przeładowany przez liczne zastawy na meblościankach albo długie i ciężkie zasłony. Niemniej jednak coś ze stylu PRL można przemycić. Mowa o stosowaniu boazerii. Ale nie tej w w nieco pomarańczowej wersji kolorystycznej, ale boazerii angielskiej, czyli sztukaterii dekoracyjnej. Taka boazeria świetnie sprawdzi się w salonie lub sypialni. Można ją też przemalować na dowolny kolor. Dobrym wyborem będą płytki ścienne, ale my do łazienki nie zdecydujemy się na tradycyjną połyskującą glazurę, a wybierzemy znacznie bardziej stylowy gres. Płytki ścienne do domu w Klink.pl są bardzo różnorodne, dlatego warto skorzystać z oferty sklepu. Znajdziesz tu zarówno szkliwione, polerowane, jak i matowe, imitujące drewno, metal, kamień, jednolite i wielobarwne. Takiego wyboru w PRL nigdy nie było, a i kolorystyka była raczej nieciekawa. Nawiązując do PRL możesz postawić na gres o kremowej lub szarej barwie.

Meblościanka na wysoki połysk w wersji modułowej, czyli wielki powrót meblościanki

W salonie czy sypialni urządzonej w stylu nawiązującym do PRL nie może zabraknąć meblościanki i to modelu na wysoki połysk. Jeśli chcesz by było tradycyjnie wybierz kolor ciemnego brązu. Oczywiście design mebloścanki będzie bardziej nowoczesny i nie będą to meble skręcane ze sobą, a raczej modułowe, które można dowolnie rozstawić. Warto zdecydować się na meblościanki wiszące, które zajmują niewiele przestrzeni użytkowej.

Aneks kuchenny otwarty na salon – jak go urządzić?

Kuchnia w PRL najczęściej była wyposażona w białe lub brązowe szafki. W latach 60-tych i 70-tych królowały kredensy. Dlatego urządzając kuchnię w stylu PRL koniecznie musisz znaleźć miejsce na ten mebel. Decydując się na aneks kuchenny wybierz proste szafki z płyty meblowej z niewielkimi okrągłymi uchwytami. Zabudowa musi być tak zorganizowana, by było wygodnie. Zaadaptować możesz również blat, który będzie oddzielał strefę kuchenną od jadalnianej, a przy nim postawić tradycyjne barowe hokery.

Salon inspirowany PRL – na jakie elementy warto się zdecydować?

Jest wiele elementów, które warto umieścić w salonie inspirowanym PRL. Może być to wspomniany turecki dywan, a także sofa posadowiona na drewnianych, ciemnych nogach. Na pewno obok sofy może stanąć fotel bujany, który także w owym okresie miało wiele osób. Warto wybrać długie zasłony do okien, a na dodatek wzorzyste. Elementy retro mogą pojawić się także w dekoracjach. Świetnie sprawdzi się adapter na płyty winylowe. W czasach PRL, kiedy mało kto mógł wyjeżdżać za granicę ludzie kolekcjonowali nie tylko płyty, ale również książki. Regał był nieodłącznym elementem przestrzeni i wiele osób właśnie z książek i z radia dowiadywało się więcej o świecie.

Aranżacja inspirowana PRL może być bardzo ciekawa i nietuzinkowa. W przedpokoju można postawić na pawlacze, które także wracają do łask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *