Konstrukcje drewniane a ochrona przeciwpożarowa

Technologia idzie naprzód, a dzisiejsze konstrukcje z drewna mogą być tak samo odporne na ogień, jak te z innych materiałów. Wiedza w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami doprowadziła do tego, że drewno ponownie wiedzie prym na rynku budowlanym. Jakie są główne założenia ochrony przeciwpożarowej konstrukcji drewnianych i na co należy zwracać szczególną uwagę?

Nowe normy

Obowiązujące normy budowlane główny nacisk kładą na ochronę ludzi w budynku i ich ewakuację. Przepisy dotyczą zatem tego, jak długo drewniana konstrukcja nośna powinna być odporna na ogień lub też kiedy dojdzie do jej całkowitego spalenia. Istnieją również zasady określające, w jaki sposób należy zabezpieczyć drewno, aby systemy gaszenia pożarów mogły zadziałać.

Drewno wykorzystuje się zarówno jako element dekoracyjny, jak i konstrukcję nośną. W przypadku drugiego rozwiązania ważne jest, aby stosować zabezpieczenia, które umożliwią:

  • opuszczenie budynku przez mieszkańców,
  • zachowanie przez elementy konstrukcyjne budynku swoich funkcji przez określony czas,
  • ograniczenie rozwoju i rozprzestrzeniania się ognia oraz dymu,
  • ochronę sąsiednich budynków,
  • dotarcie do celu służb ratowniczych i wykonanie pracy.

Więcej informacji na temat tego, jak i czym zabezpieczyć konstrukcje drewniane, można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/centrum-wiedzy/ochrona-przeciwpozarowa-konstrukcji-drewnianych.

Czy drewno jest bezpieczne?

Faktem jest, że drewno ma wiele zalet w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w porównaniu z innymi materiałami. Dla przykładu stal, która z pewnością się nie pali, wraz ze wzrostem temperatury zmiękcza się i traci swoją integralność strukturalną. Chociaż drewno jest łatwopalne, to przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, pali się w kontrolowany i przewidywalny sposób. Zachowuje też swoją nośność przez długi czas, nawet podczas pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *