Jak wybierać zestawy kołowe do rusztowań?

Rusztowanie to precyzyjna konstrukcja, która umożliwia wykonywanie ważnych robót na wysokości. Przydaje się przede wszystkim budowlańcom, zwłaszcza gdy mają wykonać jakieś prace przy elewacji budynku. Ale doskonale zaznajomieni z rusztowaniami są także renowatorzy, na przykład tacy, którzy odnawiają wewnętrzną elewację zabytkowych gmachów. Rusztowanie musi być na tyle wytrzymałe, by unieść ciężar przebywających na nich osób, musi być niewzruszone na drgania, w jakie wprawiają je czyjeś kroki. A przy tym wszystkim musi być również odpowiednio lekkie – choćby po to, by można było dość łatwo zmieniać jego położenie. W tej mobilności pomagają rusztowaniu także kółka, wieńczące najniżej położone trzpienie.

Zestawy kołowe do rusztowań ważny detal

Odkąd człowiek nauczył się wykorzystywać kółka, odtąd udaje się wcielać w życie wiele pomysłów – wynalazków, które znacząco ułatwiają codzienne życie albo otwierają drogę do intrygującej rozrywki. Praktyczne kółka do rusztowań plasują się oczywiście w pierwszej grupie. Ich zadaniem jest takie wzbogacenie konstrukcji konkretnego rusztowania, by raz zmontowane, stało się pomocą wielokrotnego użytku. Gdyby nie koła, każde rusztowanie trzeba by było wytrwale budować – i rozbierać po wykonaniu pracy na wysokości.

Mobilność rusztowania to więc także jego dłuższa żywotność. Oczywiście decydując się na taką pomoc, trzeba zawsze upewnić się, że kółka są wyposażone w odpowiedni system zabezpieczeń, czyli hamulec który zatrzyma kółko, gdy będzie to potrzebne – unieruchomi je na przykład na czas wykonywania prac na wysokości.

Wybierając zestawy kołowe do rusztowań, należy bardzo uważnie przemyśleć, w jakich warunkach będzie eksploatowane konkretne rusztowanie. Pod tym kątem wypada bowiem dobrać tworzywa tych części. To oczywiste, że muszą być na tyle wytrzymałe, by znieść spore obciążenia, w postaci przynajmniej jednej osoby poruszającej się po rusztowaniu, a wliczyć warto również wagę narzędzi czy akcesoriów, które choćby przez krótki czas będą przebywały na tej konstrukcji, służąc robotnikom do pracy.

Ponadto, każde tworzywo inaczej reaguje na czynniki zewnętrzne, specyfikę otoczenia, w którym rusztowanie może być wykorzystywane. Metalowa piasta zniesie temperaturę od minus 20 stopni Celsjusza do nawet 60 dodatnich – to sprawia, że rusztowanie z takimi kółkami można śmiało wykorzystywać poza zamkniętymi pomieszczeniami. Koła do rusztowań muszą być mocne, ale często nie ma potrzeby angażować kół żeliwnych: w wielu przypadkach bardzo dobrze sprawdza się wspomniana metalowa piasta, otoczona gumową oponą.

Artykuł powstał we współpracy z: ZABI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *