Drzwi garażowe uchylne – dobry wybór czy przeżytek?

Ponieważ technologia produkcji bram garażowych poszła znacząco do przodu, dzięki czemu kolejne modele są wyposażone w coraz nowsze udogodnienia, wybór nawet tak prozaicznego elementu może sprawić ogromną trudność. Często wydaje nam się, że brama do garażu nie jest istotna i nie zawracamy sobie głowy przeglądaniem ofert poszczególnych firm. Tymczasem trzeba dobrze przemyśleć taki zakup, w końcu tym sposobem zatroszczymy się nie tylko o naszą wygodę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są bramy uchylne. Czy warto się na nie zdecydować?

Na czym polega mechanizm bramy uchylnej?

Szerokość bram uchylnych nie przekracza zazwyczaj 3 m, z kolei maksymalna wysokość wynosi przeważnie 2,3 m. To, co charakteryzuje ten model, to sposób otwierania – skrzydło bramy podnosi się ruchem uchylnym do góry, częściowo chowając się we wnętrzu garażu. To oznacza, że żeby móc swobodnie wjechać samochodem do środka, musimy zachować bezpieczny odstęp ok. 1,5 m, w przeciwnym wypadku unoszące się skrzydło mogłoby uszkodzić pojazd. Drzwi garażowe uchylne mogą być otwierane zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Coraz więcej osób decyduje się na ten drugi sposób, ponieważ jest znacznie wygodniejszy.

Z czego wykonywane są drzwi garażowe uchylne?

Najwięcej modeli powstaje ze stali – tutaj mamy też najszerszy wybór kolorystyczny. Producenci ścigają się w proponowaniu kolejnych odcieni, tak by każdy mógł dopasować bramę do elewacji i ogólnej stylistyki domu. W przypadku garaży wolnostojących nie jest to tak istotne, jednak również w tych przypadkach stalowe drzwi garażowe uchylne cieszą się dużym zainteresowaniem.

Alternatywą mogą być także bramy wykonywane z litego drewna. Wielbiciele naturalnego wykończenia z pewnością polubią się z takim rozwiązaniem. Przykładowo firma Hörmann posiada w ofercie bramy uchylne wykonane ze świerku kanadyjskiego lub świerku skandynawskiego. Takie bramy cechują się wysoką estetyką, są też niezwykle trwałe. Nie musimy się obawiać, że niesprzyjające warunki atmosferyczne uszkodzoną drewno, ponieważ zostaje ono odpowiednio zabezpieczone w procesie produkcji.

O czym pamiętać przed zamontowaniem bramy uchylnej?

Wybierając taki model drzwi garażowych musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ani zakup, ani montaż nie będzie możliwy, jeśli wpierw nie dokonamy koniecznych wymiarów. Liczy się tu nie tylko szerokość i wysokość otworu garażowego, ale także wysokość ściany znajdującej się nad nim oraz szerokość bocznych krawędzi. Tylko w ten sposób będziemy mogli odpowiednio dopasować drzwi, tak by spełniały swoje zadanie.

Zachowanie właściwej odległości od bramy to nie jedyne, czego musimy dopilnować. Ze względu na ruch, jaki wykonuje skrzydło bramy, nasz podjazd powinien mieć określoną długość. W przeciwnym wypadku wyjeżdżanie i wjeżdżanie do garażu może być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne dla nas czy dla osób trzecich. Jeśli planujemy zamontowanie w bramie garażowej napędu, to warto się także wyposażyć w lampkę ostrzegawczą, która zapali się w chwili uruchomienia mechanizmu, tym samym ostrzegając ewentualnych przechodniów przed nadjeżdżającym pojazdem.

Jeśli wybierzemy ręczne otwieranie bramy – jest ono zresztą cały czas możliwe nawet w chwili, gdy zamontujemy system automatyczny – powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność. Unoszące się skrzydło bramy może nas uderzyć.

W jakich garażach nie sprawdzi się brama uchylna?

Drzwi garażowe uchylne, mimo że estetyczne i funkcjonalne, nie polubią się z każdym rodzajem garaży. Przede wszystkim powinniśmy sobie odpuścić taką bramę w sytuacji, gdy nasz podjazd jest zbyt krótki. Nawet pomimo elektrycznego otwierania wjeżdżanie do środka będzie znacznie utrudnione, ponieważ skrzydło potrzebuje określonej ilości miejsca, by swobodnie się otworzyć. W takim przypadku zdecydowanie lepiej wypadną bramy segmentowe czy rolowane.

Nie da się też ukryć, że drzwi garażowe uchylne zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w garażach wolnostojących. Występują co prawda w wersji nieocieplonej i ocieplonej, jednak trzeba mieć na uwadze, że ocieplenie jest zwykle wykonywane z warstwy styropianu. Nie zapewnia to odpowiedniej izolacji termicznej, więc w chwili, gdy garaż przylega do domu, możemy narazić się na ogromne utraty ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w drzwi garażowe uchylne?

Ponieważ pod wieloma względami nie ustępują innym modelom bram garażowych, o ile dostosujemy je do typu garażu. Dobrze się prezentują, są wygodne w użytkowaniu – szczególnie z napędem – a przy tym łatwo je zamontować. Na ich korzyść przemawia także cena, ponieważ drzwi garażowe uchylne możemy kupić już za około 800 zł. To znacznie mniejszy koszt niż w przypadku np. bram rolowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *