Bezobsługowa, oszczędna, ekologiczna. Oto pompa ciepła!

Pompa ciepła to powszechnie znane i instalowane w Europie urządzenie służące do ogrzewania domów. Dzięki nowoczesnej technologii jest ono w stanie zasilać nie tylko instalację c.o., ale także podgrzewać ciepłą wodę użytkową wykorzystując do tego… powietrze! Nic dziwnego, że pompy ciepła są tak ekonomiczne.

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Najpopularniejsze w Polsce są powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Istnieją jednak również pompy wodne. Wszystkie z nich wykorzystują ogólnodostępne źródła energii naturalnej – w zależności od rodzaju powietrze, grunt lub wodę. Pobrane z nich ciepło jest następnie zamieniane na energię i może zasilać instalację grzewczą w domu.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła ma dwa obiegi. W pierwszym z nich pobierana jest energia z powietrza, która następnie transportowana jest za pomocą nośnika. W nośniku znajduje się niezamarzająca ciecz, której temperatura jest zawsze niższa niż otoczenia. Dzięki temu może ona pobrać ciepło z zewnątrz. Ciecz jest podgrzewana do wysokiej temperatury i przekształcana w parę, a następnie przekazywana do drugiego obiegu.

W drugim obiegu krąży środek chłodniczy. To czynnik, który paruje już przy bardzo niskich temperaturach. Przejmuje ciepło, a następnie wrze i paruje. Para kierowana jest następnie do sprężarki, która zwiększa ciśnienie w obiegu i sprawia, że para staje się gorąca.

Środek chłodniczy dostarcza gorącą parę do obiegu grzewczego, który wykorzystuje ją do ogrzania wody użytkowej i domu. Po tym środek chłodniczy ulega schłodzeniu i przekształca w ciecz, która jest wciąż pod ciśnieniem. Płynie do zaworu rozprężnego, gdzie ciśnienie i temperatura spadają dzięki czemu może znów pobrać ciepło.

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Pompy ciepła należą do coraz popularniejszych urządzeń w naszym kraju. Z roku na rok sprzedaje się ich coraz więcej – i to średnio aż o 30-35 procent! W roku 2017 właściciele domów zakupili ich ponad 8 tysięcy, a od tego czasu ich popularność znacząco wzrosła. Co więcej, pompy ciepła zostały objęte programem Czyste Powietrze (stanowią blisko 14 procent wybieranych źródeł ciepła w programie). To oznacza, że na ich zakup i montaż można dostać dotację nawet do 18 tysięcy złotych, a także skorzystać z ulgi termoizolacyjnej w wysokości 19 procent. Więcej informacji o pompach ciepła znajdziesz na defro.pl/pompa-ciepla .

Czy warto zainstalować pompę ciepła? Warto spytać samych użytkowników. Okazuje się, że jeśli urządzenie jest prawidłowo zamontowane – jest niezawodne i ponad 95 procent klientów je posiadających nie chce stosować innego rozwiązania!

Są to urządzenia ciche, zajmujące niewiele miejsca i w pełni zautomatyzowane. Co więcej, oprócz ogrzewania domu zimą posiadają także funkcję chłodzenia latem. W ponad 75 proc. wykorzystują darmową energię z powietrza, mają też energooszczędne klasy energetyczne. To wszystko sprawia, że są to niewątpliwie urządzenia przyszłości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *